Zwierzęta w życiu ludzi

Zwierzęta w życiu ludzi

8 grudnia 2015 Wyłącz przez Daniel

Zwierzęta w życiu ludzi już od bardzo dawna odgrywały niesamowicie istotną rolę. Przykładów jest tutaj cała masa i tak naprawdę nawet dzisiaj są one bardzo często wykorzystywane do różnorakich celów. Najczęściej są one jednak źródłem naszego pożywienia, z uwagi na możliwość pozyskiwania z nich nabiału czy też mięsa. Hodowla różnorakich zwierząt to jednak bardzo trudne zadanie i musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w takim przypadku trzeba pamiętać o całej masie istotnych spraw. Jedną z nich jest chociażby fakt, że w wielu przypadkach będziemy musieli dbać o zdrowie wszelkich zwierząt hodowlanych. Powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi to, że choroba nawet jednego zwierzęcia mogłaby spowodować zdziesiątkowanie całego stada, a jest to coś, czego każdy gospodarz chce uniknąć za wszelką cenę.

Niebezpieczne gatunki

Nie można zapominać jednak o tym, że nie wszystkie zwierzęta są dla nas tak bardzo przyjazne. Niektóre z nich mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Najbardziej rozpoznawalnymi z nich są przede wszystkim różne gatunki pająków oraz węży. W naszym kraju nie mamy jednak z nimi zbyt często do czynienia, choć w niektórych miejscach można napotkać żmiję, która może stanowić zagrożenie dla dorosłego człowieka. W przypadku gdy dana osoba zostanie ukąszona, niezbędne jest jak najszybsze udanie się do szpitala, gdzie będzie ona mogła uzyskać surowicę. W przypadku pająków sytuacja wygląda podobnie, choć na wolności nie żyją w naszym kraju tego rodzaju stworzenia, które mogłyby stanowić dla nas zagrożenie. Jeśli jednak będziemy chcieli zobaczyć je na żywo, to te i wiele innych niebezpiecznych zwierząt możemy spotkać w zoo. Wypad do niego wraz z rodziną będzie bez wątpienia bardzo dobrym sposobem na spędzenie wspólnie dnia. Dzięki temu będziemy mogli podziwiać różnorakie zwierzęta, które na co dzień żyją w bardzo odległych częściach naszej planety.

Lew w zoo (sxc.hu)

Lew w zoo (sxc.hu)

Konie

Niektóre zwierzęta służą również ludziom do transportu. W zależności od zakątku świata, wykorzystuje się różne zwierzęta do tego, by móc przemieszczać się po ziemi. Przez wiele setek lat na bliski wschodzie wykorzystywane były do tego przede wszystkim wielbłądy i do dzisiaj taka praktyka jest dosyć często wykorzystywana, choć przede wszystkim ma to miejsce w celach turystycznych. W naszych rejonach do podróżowania najczęściej wykorzystywane są przede wszystkim konie. Rekreacyjna jazda konna może być bardzo przyjemna oraz może stwarzać wyjątkową więź ze zwierzęciem. Niektóre osoby wykorzystują również konie do wyścigów konnych. W takim przypadku dane zwierzę musi niejednokrotnie pokonać całkiem spory dystans, by móc dostać się w wyznaczone miejsce. Najczęściej odbywa się to jednak za pomocą samochodu, lecz by zapewnić koniowi odpowiednie warunki podczas podróży, najczęściej wykorzystywane są boksy dla koni, w których zwierze może przebywać do czasu przyjazdu na miejsce. Utrzymanie konia to bardzo duży wydatek, więc każdy kto pasjonuje się tymi zwierzętami i chciałby mieć jedno u siebie, powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Warto zajrzeć również na: