Zastosowanie zaworów w przemyśle

Zastosowanie zaworów w przemyśle

7 października 2014 0 przez Maks

W przemyśle wykorzystuje się wiele rozwiązań, które pozwalają na regulację przepływu medium przez instalację rurociągową. Do najbardziej powszechnych zaliczyć można zawory. Są to elementy sieci, które odpowiedzialne są za sterowanie przepływem. Najbardziej powszechne z nich to zawory kulkowe oraz tłokowe. Te pierwsze charakteryzują się tym, że w przekroju wyraźnie widoczna jest kulka. Pośrodku znajduje się otwór, który odpowiedzialny jest za przepływ cieczy. W momencie, gdy uchwyt znajduje się w pozycji otwartej to kulka zwrócona jest w takim kierunku, że dziura znajduje się na jednej linii z rurociągiem. W momencie, gdy jest przepływ jest zamknięty to znajduje się prostopadle. Podobnie jest w przypadku zaworu tłokowego, ale zamiast kuli widoczny jest cylindryczny bloczek. Obroty uchwytem zmieniają jego pozycję względem całej instalacji. Możliwe są także pośrednie nastawy zaworów – w ten sposób możliwe jest regulowanie strumienia przepływu przez rurę.

Zawór bezpieczeństwa

Bardzo ważna rolę pełni zawór bezpieczeństwa. Instaluje się go wszędzie tam, gdzie ciśnienie może wzrosnąć. Jego zadaniem jest wyregulowanie ciśnienia w takim zbiorniku i zapobiegniecie eksplozji. Sama nazwa mówi – jest to urządzenie, którego zadaniem jest zabezpieczanie przed niepożądanymi zdarzeniami. Działa on w taki sposób, że pod wpływem konkretnego ciśnienia, dochodzi do rozszczelnienia zbiornika. Wtedy powietrze ucieka i automatycznie obniżają jest ciśnienie. Zawór ponownie się zamyka i izoluje zbiornik od tego atmosfery zewnętrznej. Podobne konstrukcje montowane są na przykład w czajnikach gazowych, gdzie odpowiednie ciśnienie powoduje przepuszczenie pary przez gwizdek – w ten sposób wiemy, że temperatura wody jest już odpowiednia i można zaparzyć wywar.

Zawór antyskażeniowy

Zaworów może być znacznie więcej - w ten sposób steruje się całą instalacją /sxc.hu

Zaworów może być znacznie więcej – w ten sposób steruje się całą instalacją /sxc.hu

Często zachodzi konieczność stosowania zaworów, które pomagają zachować czystość wody. Takie rozwiązania stosowane są przede wszystkim w zakładach wodno-kanalizacyjnych. Montowane są także w innych miejscach. Zawór antyskażeniowy BA 4760 odpowiedzialny jest za blokowanie przepływu zwrotnego do sieci kanalizacyjnej. W ten sposób zapobiega się zakażeniu czystej wody. Stosowanie takiego rozwiązania jest niesamowicie ważne, ponieważ w przeciwnym razie mogłoby dojść do skażenia medium wirusami, bakteriami albo innymi drobnoustrojami. Jest to wysoce niewskazane. Stosowane są także inne metody, które pozwalają kontrolować czystość wody. W oczyszczalniach są to zazwyczaj małże – reagują bardzo szybko na pojawienie się toksyn.

Warto zajrzeć również na: