Zasady prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej

Zasady prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej

13 lipca 2016 Wyłącz przez Marta

Higiena jamy ustnej jest podstawą, która pozwoli nam utrzymać zęby w dobrym stanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiegać rozwojowi wielu chorób i unikamy w ten sposób niezbyt przyjemnego leczenia. Niestety wiele osób ma problemy z higieną jamy ustnej. Według badań co dziesiąta osoba w Polsce nawet nie posiada szczoteczki do mycia zębów w swoim domu. Znacznie więcej osób nie myje zębów regularnie. Tylko niewielki odsetek osób naprawdę przykłada dużą uwagę do kwestii zębów i utrzymania ich w czystości. Najważniejsze jest odpowiednie ich szczotkowanie. Jeżeli chcemy robić to prawidłowo to przede wszystkim będziemy potrzebowali odpowiedniej szczoteczki do zębów. Możemy wybierać pośród klasycznych, manualnych lub z całej gamy elektrycznych. Każda z nich się nada i pozwoli nam zachować piękny i biały uśmiech. W przypadku szczoteczek ręcznych będziemy musieli jednak poświęcić więcej czasu, aby osiągnąć satysfakcjonujący nas efekt. Pamiętajmy, aby dobrać ją pod względem rozmiaru, jak również twardości włosia.

Wybór szczoteczki do zębów

Nieodpowiednie dobranie rozmiarów czy włosia może skutkować nieprawidłową techniką a tym samym mniej skuteczne mycie zębów z  osadów czy resztek pokarmowych. Może też doprowadzić do powstawia ran na dziąsłach czy uszkodzenia szkliwa zębów. W przypadku szczoteczek elektrycznych musimy dobrać taką końcówkę, które nie będzie nas podrażniała. Ważną kwestią jest też wybranie odpowiedniej pasy do mycia zębów. Na rynku mamy obecnie szeroką paletę produktów, a każdy z nich ma inny skład oraz zastosowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest ich testowanie i wybranie takiej, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Wybierajmy jednak tez dużą zawartością fluorku – pomaga ona zachować zęby d dobrym stanie. Samo szczotkowanie zębów to jednak nie wszystko. W ten sposób nie uda się nam zachować pięknego uśmiechu. Musimy bardziej się postarać, aby mieć zdrowy uśmiech przez wiele lat. Ważnym elementem, o którym ludzie często zapominają, jest nitkowanie zębów. W ten sposób oczyszczany przestrzenie między zębowe.

Gabinet dentystyczny (sxc.hu)

Gabinet dentystyczny (sxc.hu)

Profilaktyka i leczenie zębów

Bardzo często to właśnie w takim miejscu dochodzi do rozwoju próchnicy, ponieważ bakterie rozwijają się na resztek pokarmowych, które tam pozostały. Musimy usuwać takie elementy to będziemy mogli jednocześnie znacznie zmniejszyć problemy związane z chorobami zębów. Możemy stosować tak naprawdę dowolny rodzaj nici dentystycznej – wszystko zależy tutaj o naszych osobistych preferencji. Ważne jest też płukanie jamy ustnej przy pomocy przeciwbakteryjnych płynów. Nie tylko odświeżają one oddech, ale też zabijają drobnoustroje, które mogą powodować później problemy. Może okazać się, że nawet mimo zachowania uwagi będziemy musieli poddać się leczeniu. Endodoncja mikroskopowa to popularne leczenie kanałowe. Jest to dość bolesny zabieg jeżeli nie jest przeprowadzany w znieczuleniu. Wybierając się do dentysty powinniśmy znaleźć takie gabinet, gdzie będziemy mogli odzyskać pełnię zdrowia bez konieczności narażana się na ból.

Warto zajrzeć również na: