Zasady BHP w pracy na wysokości

Zasady BHP w pracy na wysokości

28 czerwca 2016 Wyłącz przez Maks

BHP w pracy jest kluczowe i powinniśmy jako pracodawcy zrobić wszystko, aby spełnić przynajmniej podstawowe warunki do pracy. W ten sposób ryzyko wypadków znacznie zmaleje, a pracownicy będą mogli pracować bez poczucia narażania swojego życia. W tym celu warto jest stworzyć komórkę BHP w zakładzie pracy. Zajmować się będą poprawą bezpieczeństwa i przede wszystkim szkoleniem pracowników z zakresu jego przestrzegania. Jest wiele sytuacji, w których pracownicy przestają myśleć racjonalnie i próbują zrobić coś, co nie ma prawa się udać. Dlatego tak ważne jest, aby na terenie zakładu przemysłowego znajdowały się osoby, które mają w tym doświadczenie i są w stanie na bieżąco korygować wszystkie nieścisłości. Sam fakt, ze na terenie zakładu działają osoby związane z BHP. Jedną z najniebezpieczniejszych prac jest ta, którą wykonuje się na wysokości. W czasie wypełnienia swoich obowiązków można łatwo utracić równowagę i pożegnać się ze w swoi życiem.

Zasady BHP

Dlatego tak ważne jest, aby do takiej pracy dopuszczane były jedynie osoby, które mają nienaganne zdrowie i nie mają problemów z równowagą. Przez pojęcie pracy na wysokości rozumiemy każdą pracę, która wykonywana jest na wysokości większej niż 1 metr. Nie jest to wcale tak dużo jak mogłoby się wydawać. Osoby, które chcą wejść na wysokość większą niż ta będą musiały posiadać ważne badanie lekarskie. W innym razie nie będzie w stanie wypełnić tego obowiązku. Praca na wysokości może być wykonywana na wiele różnych sposobów. Najczęściej na drabinie jak to jest w przypadku np., monterów. Często okazuje się, że konieczne jest poprowadzenie instalacji zaraz pod sufitem. W takim przypadku mamy do czynienia z typową pracą, która będzie wymagała skorzystania z drabiny. Nie jest to wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać – jeżeli chcemy zachowa odpowiedni poziom bezpieczeństwa to będziemy musieli pamiętać, aby przez cały czas trzymać się minimum w trzech punktach.

Praca na wysokości (sxc.hu)

Praca na wysokości (sxc.hu)

Bezpieczeństwo

Oznacza to, że tylko jedna ręka może być oderwana od drabinki i może wykonywać pracę związane z pracą. Chcąc być tak zgodnym z przepisami będziemy mieli problem z tym, aby zmienić swoje narzędzia. Z tego właśnie powodu wprowadzono pasy narzędziowe skórzane, które pozwalają na przechowywanie wszystkich potrzebnych przyrządów w wygodnym miejscu. W takcie pracy można bez żadnych trudności sięgnąć jedną ręką do kieszonki i wyciągnąć te elementy, które będą nam w danym czasie potrzebne. Jest to rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć zagrożenie pracy na wysokości. Niemniej ważne jest też prawidłowe ustawienie drabiny. Powinna być ona tak zablokowana, aby nawet w trakcie wchodzenia nie dochodziło do jej przechylenia. Musimy uważać, bo każdego roku dochodzi do naprawdę wielu wypadków, w których udział biorą drabiny. Upadek nawet z niewielkiej wysokości to wielkie ryzyko. Uderzenie głową o coś twardszego może kosztować nas nawet życie. Dlatego zaleca się, aby w takcie takie pracy przydzielone zostały dwie osoby. Jedna z nich będzie zajmowała się montażem, a druga zajmować się będzie asekuracja i pilnowaniem.

Warto zajrzeć również na: