Zapobiegaj, zamiast leczyć

Zapobiegaj, zamiast leczyć

16 kwietnia 2016 1 przez Piotr

Biegasz, uprawiasz crossfit, chodzisz na siłownię, a może na zajęcia fitness? Każda z wymienionych dyscyplin  sportowych jest dobra dla zdrowia, o ile trenuje się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i prawidłowo technicznie.

bieganie (sxc.hu)

bieganie (sxc.hu)

Jednak często zawodowcy, którzy technikę mają opanowaną na sto procent, także doznają poważnych kontuzji – w zasadzie częściej, niż amatorzy. Dlaczego? Otóż, wykonują oni te sporty wyczynowo. Trenują przede wszystkim bardzo dużo, codziennie lub nawet kilka razy dziennie, co jest bardzo forsujące dla organizmu. Ciało się po prostu… zużywa! Może brzmi to dziwnie, ale idealnie ilustruje, co się dzieje ze stawami, gdy używamy ich dużo podczas uprawiania sportu. Zatem można porównać organizm ludzki do maszyny, którą trzeba serwisować, a co jakiś czas naprawić.

Serwisuj swoje stawy, zanim się zepsują

Jeśli zatem uprawiasz sport rekreacyjnie lub wyczynowo, koniecznie obserwuj swój organizm.  Należy reagować na każdy ból tak szybko, jak to możliwe, bo wyleczenie urazu stawów nie jest tak łatwe, jak naprawa pralek targówek. Przede wszystkim, przydadzą Ci się suplementy diety, aby zapobiegać zużyciu stawów i wspierać ich pracę. Przydatna okaże się glukozamina z prawdziwych skorupiaków, najlepiej czysta. Jedna tabletka dziennie powinna chronić stawy i uelastyczni  ścięgna, dzięki czemu zminimalizuje ryzyko kontuzji. Kolagen również można przyjmować doustnie, tym bardziej, że po 23 roku życia organizm przestaje wytwarzać go samodzielnie.  Działa on korzystnie na budowę kości i chrząstek, a przy okazji wpływa na wygląd naszej skóry i włosów oraz wzmacnia łamliwe paznokcie.

Warto zajrzeć również na: