Zalane domy mieszkalne. Osuszanie fundamentów.

Zalane domy mieszkalne. Osuszanie fundamentów.

2 września 2014 Wyłącz przez Maks

Tegoroczne lato przyniosło nam bardzo dużo opadów. Spowodowało to wiele problemów, które odczuli przede wszystkim właściciele domów prywatnych. W niektórych miejscach w Polsce problem był na tyle zaawansowany, że dochodziło do zalewania domów na poziomie podziemnym. Dla większości osób jest to spory problem, ponieważ konieczna była interwencja straży pożarnej. Problemy były na taką skalę, że wsparcie służb było zbyt małe i nie każdy miał możliwość natychmiastowego skorzystania z pompy strażackiej. Takie sytuacje są bardzo kłopotliwe, ponieważ każda minuta zwłoki niekorzystnie wpływa na taki budynek. Może okazać się, że woda przedostanie się za mury i zamoczone zostaną fundamenty. W ten sposób cała struktura obiektu może zostać osłabiona. W konsekwencji może dojść do obsunięcia się budynku lub nawet zawalenia ściany nośnej. Konieczne jest podjęcie działań, które pozwolą nam na osuszenie takiego budynku i zażeganie problemu.

Powodzie

Przede wszystkim musimy szybko reagować w takich sytuacjach. Bez wahania powinniśmy wzywać odpowiednie służby, ponieważ tylko w taki sposób możemy zminimalizować negatywny wpływ wody i ograniczyć straty. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do tego, aby doszło do zalania poziomów mieszkalnych, ponieważ wtedy szkody będą znacznie większe. W przypadku, gdy straż pożarna nie będzie mogła przyjechać to musimy radzić sobie sami. Wylewanie wody wiadrami może przyśnięć pewne efekty, ale zazwyczaj wody jest na tyle dużo, że mija się to z celem. Warto jest się zaopatrzyć we własną pompę, która będzie mogła pozbyć się nadmiaru wody z piwnicy. Zazwyczaj nie jest ona tak wydajna jak ta, która należy do straży pożarnej, ale może obniżyć poziom wody. Ma to duże znaczenie, ponieważ mniejsza powierzchnia zalania daje szanse na to, że nie dojdzie do rozwijania się wilgoci i powstawania grzybów i pleśni.

Osuszanie

Wilgoć może doprowadzić do powstania zniszczeń na murach /sxc.hu

Wilgoć może doprowadzić do powstania zniszczeń na murach /sxc.hu

W momencie, gdy sytuacja się uspokoi i uda się nam pozbyć wody z piwnicy to musimy się upewnić jakie straty ponieśliśmy. Przede wszystkim określamy czy fundamenty zostały zalane czy nie. W przypadku, gdy tak się zdarzy to musimy podjąć kolejne działania, które pozwolą nam na osuszanie fundamentów oraz zamokłych ścian. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób możemy zapobiec dalszym problemom. Woda może być bardzo szkodliwa dla takich elementów nośnych. Głównie poprzez zawartość soli, które pęcznieje i powoduje, że powierzchnia ulega pęknięciom. Powoduje to rozkurczenie się fundamentów i może doprowadzić nawet do zawalenia się części takiego budynku.

Warto zajrzeć również na: