Zakupoholizm, czy to choroba?

Zakupoholizm, czy to choroba?

11 marca 2015 Wyłącz przez Piotr

Czasami patrząc na kogoś bliskiego mówisz, że jest zakupoholikiem, czasami też twierdzisz, że bawi się w zbieractwo gromadząc wokół siebie zupełnie niepotrzebne przedmioty na przykład grzałki do e papierosów? A może obserwujesz u siebie takie niecodzienne zachowania i nie wiesz co zrobić, aby pozbyć się tego nawyku, który z wolna pozbawia Cię ostatnich oszczędności?

Ustalmy więc fakty. Zauważasz, że wciąż masz mało ubrań w szafie, a na stole stoi zbyt mało świeczek? Dwudziesta piąta para butów na nadchodzący sezon to dla Ciebie wciąż za mało, ponieważ nie masz jeszcze tych czerwonych, sportowych, o których marzysz już od… kilku dni?

Kiedy jesteś w centrum handlowym rozpaczliwie poszukujesz sklepu, w którym możesz sobie coś kupić? Jeśli nie może to być nowa para butów lub spodnie czy też płaszcz. I nawet nowa piżama nie wydaje się na tyle atrakcyjna, by ją kupić to może przynajmniej świeczkę albo książkę? Nie możesz wyjść z centrum handlowego bez łupów? Przynajmniej tych najmniejszych?

To już zakupoholizm? / sxc.hu

To już zakupoholizm? / sxc.hu

Kiedy uda Ci się znaleźć chociaż jedną, chociażby niewielką rzecz, która mogłaby Ci się przydać od razu ustawiasz się w kolejce, aby kasy fiskalne Posnet jak najszybciej wydrukowały rachunek, żebyś nie zdążył się rozmyślić?

Jeżeli zauważasz, że na Twoim koncie jest coraz mniej pieniędzy, portfel  z dnia na dzień staje się chudszy, a Ty masz pewność, że nikt pieniędzy CI nie podbiera to jest już ostatni dzwonek, aby zdecydować się na jakiś krok.

To czas, żeby się zastanowić nad swoim zachowaniem i nad tym czy przypadkiem nie potrzebujesz pomocy. To może być już choroba, z którą niekoniecznie dasz radę sobie samodzielnie. Nałogowe kupowanie jest tak samo nieciekawą przypadłością jak alkohol czy też papierosy. Może jedynie trochę mniej niebezpieczną dla życia.

Niestety w takim tempie kupowania można dosyć szybko zbankrutować i stracić nie tylko wszystkie swoje oszczędności, ale także wszystkie pieniądze, które zostały Ci na najbliższy czas, żeby przeżyć. Na początek – spróbuj sobie czegoś odmówić.

Warto zajrzeć również na: