Zagrożenie pożarowe – jak go unikać?

Zagrożenie pożarowe – jak go unikać?

30 grudnia 2015 Wyłącz przez Daniel

Zagrożenie ze strony pożarów jest naprawdę ogromne. Wystarczy posłuchać wiadomości, aby przekonać się, że do takich zdarzeń dochodzi bardzo często. Zarówno w mieszkaniach prywatnych jak i w lokalach użytkowych. Musimy wiedzieć, że jest to naprawdę niebezpieczne i może wywołać poważne zagrożenia. W ten sposób może dojść do poważnego uszkodzenia ciała, ale też do śmierci takich osób. Jest to naprawdę duży problem, ponieważ tak naprawdę nie jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć się przed ogniem, bo ten może pojawić się na wiele różnych sposobów, a my nie będziemy mogli ich wszystkich przewidzieć. Z tego powodu konieczne jest też odpowiednie postępowanie w przypadku, gdy dojdzie już do rozwoju płomieni. W takim przypadku będziemy musieli postępować według ściśle określonych schematów, aby jak najszybciej zabezpieczyć budynek oraz opuścić takie miejsce. W innym razie będziemy niepotrzebnie narażali się na zagrożenie, które może skończyć się naprawdę tragicznie. Przede wszystkim warto jest wiedzieć, że jeżeli pożar będzie niewielki i będzie obejmował jedynie niewielki fragment pomieszczenia to jesteśmy w stanie go ugasić za pomocą standardowej butli gaśniczej. Musimy tylko wiedzieć jaki rodzaj użyć, aby w ten sposób nie wyrządzić jeszcze większych strat. Z reguły na danym piętrze znajdują się dokładnie takie, które są potrzebne do gaszenia danych pożarów więc mamy duże prawdopodobieństwo, ze wszystko pójdzie w taki sposób jak powinno.

Pożar

Musimy jednak wiedzieć, że jeżeli pożar będzie większy i nie będziemy mieli czasu na to, aby go gasić to konieczne będzie opuszczenie budynku. Tutaj warto jest powiedzieć, że największym zagrożeniem jest nie tylko płomień, ale też dym. Wydobywa się on ze wszystkich palonych elementów i jest poważnym zagrożeniem. Przede wszystkim dlatego, że jest on bardzo gęsty i duszący. Po pewnym czasie przebywania w takiej aurze będzie dochodziło do duszenia się. Osoby, które dodatkowo są zestresowane zaistniałą sytuacją nie będą w stanie postępować w właściwy sposób i istnieje dość poważny problemem z tym, ze takie osoby nie będą w stanie uciec w odpowiedni sposób. Pamiętajmy, że mamy naprawdę wiele zagrożeń, które musimy unikać. Jeżeli tego nie dopilnujemy to możemy już nie wyjść cało z takiego zagrożenia pożarowego. Warto jest więc unikać też zadymienia, które jet naprawdę wielkim problemem. W jaki sposób można to osiągnąć? Na przykład stosując nowoczesne rozwiązania, które dostępne są na rynku.

Pożar (sxc.hu)

Pożar (sxc.hu)

Napędy do okien

Przede wszystkim jedną z takich ciekawych rzeczy są okna oddymiające. Ich zadaniem jest zmniejszenie ilości dymu, który może być duszący. Mamy możliwość ręcznego uruchomienia takiego systemu, ale również dobre będzie można użyć napędy do okien. Są one wygodne, ponieważ mogą one działać automatycznie. W momencie jeżeli zostanie wykryty dum przez czujnik to takie okna od razu będą w stanie zadbać. W taki sposób pozbędziemy się problemów, które wynikają z możliwości uduszenia się przed opuszczeniem pomieszczenia. Być może nigdy nie będziemy musieli korzystać z takich właśnie rozwiązań, czego wszystkim należy życzyć.

Warto zajrzeć również na: