Zadania komornika

Zadania komornika

20 kwietnia 2020 Wyłącz przez Marta

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, którego głównym zadaniem jest prowadzenie egzekucji długów. Jest to ciężki zawód do wykonywania ze względów moralnych, jednak prawo obowiązuje każdego i ktoś musi je egzekwować. Jakie są zadania komornika i jakie ma on kompetencje?

Czym zajmuje się komornik?

Najważniejsze jest to, aby komornik działał zgodnie z prawem, w przeciwnym razie będzie to podstawa do jego zwolnienia. Komornik ma szereg obowiązków, które musi wykonać, a zaliczają się do nich między innymi wykonywanie orzeczeń sądowych o wszelkie roszczenia, sporządzanie protokołu stanu faktycznego, dostarczenie dokumentów a także sprawowanie urzędowego nadzoru nad licytacjami i zabezpieczenie spadku.

Uprawnienia komornika

Każdy komornik Opole musi działać zgodnie z prawem przy egzekwowaniu długów, jednak nie oznacza to że dłużnik może odmówić zapłaty długu. Komornik ma prawo zająć część pensji, emerytury czy renty, a także wiele sprzętów AGD i RTV, a także nieruchomości. Jednak komornik nie ma prawa zarekwirować przedmiotów urządzenia domowego, odzieży codziennej a także rzeczy niezbędnych aby dłużnik wykonywał czynności zawodowe. Nie może także zająć zapasów żywności i opału do użytku przez okres miesiąca.

Warto zajrzeć również na: