Zabezpieczanie danych na komputerze. Kopie zapasowe.

Zabezpieczanie danych na komputerze. Kopie zapasowe.

12 sierpnia 2014 Wyłącz przez Maks

W dzisiejszych czasach prawie codziennie wykorzystywane są możliwości współczesnych komputerów. Używane są między innymi do pracy oraz do edukacji. To wszystko sprawia, że nie wyobrażamy sobie, że nagle przestaniemy mieć możliwość wykorzystywania ich do codziennych obowiązków. Jest to ogromna wygoda, która pozwoliła zastąpić stos dokumentów jednym, niewielkim urządzeniem. Pamiętać jednak należy, że jest to urządzenie zawodne i w bardzo prosty sposób może sprawić, że utracimy wszystkie przechowywane tam dane. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ musimy się zabezpieczać na taką ewentualność. Tym bardziej, gdy używamy takiego komputera w firmie i przechowujemy tak wszystkie ważne informacje na temat klientów, kontrahentów oraz realizacji. Nie warto jest tak ryzykować, ponieważ odzyskanie takich danych nie zawsze jest możliwe (jeżeli jest to osiągalne to prawdopodobnie będzie kosztowało majątek).

Kopie zapasowe

Jedną z najważniejszych rzeczy jest stosowanie kopii zapasowej. Jest to najprostsza metoda na to, aby zabezpieczyć wszystkie dane, które zawarte są na dyskach naszych komputerów. Pozwala także na szybkie dokonanie kopii wszystkich plików. Do tego celu używa się specjalnych programów – dzięki temu, backup może zostać wykonany nawet przez osoby, które na co dzień nie mają wielkiej styczności z komputerami i nie potrafią ich obsługiwać na bardziej zaawansowanym poziomie. Takie aplikacje można znaleźć w internecie, ale większość z nich wymaga zakupienia licencji. Za posiadanie takiego programu trzeba płacić miesięczny abonament, albo jednorazowo zapłacić większą kwotę. To wszystko daje nadzieje na to, że nawet podczas awarii systemu komputerowego będziemy mogli odzyskać wszystkie swoje dane. W ten sposób nie będziemy ponosić odpowiedzialności przed klientami i nie będziemy stratni.

RAID

Dane na dysku twardym nie tak łatwo utracić, ale warto jest się zabezpieczać /sxc.hu

Dane na dysku twardym nie tak łatwo utracić, ale warto jest się zabezpieczać /sxc.hu

Istnieją jeszcze inne, bardziej zaawansowane metody na dokonywanie kopii zapasowych. Są to tzw. systemy RAID, które polegają na łączeniu dysków twardych. W ten sposób można stworzyć klaster symetrycznie działających dysków. Oznacza to, że każdy z nich będzie odbiciem lustrzanym dla kolejnego. W ten sposób wszystkie pliki będą automatycznie kopiowane pomiędzy nimi. W przypadku, gdy dojdzie do awarii jednego to zawartość zostanie odbudowana przy wykorzystaniu tych informacji, które zostały zgromadzone na drugim dysku. Takie rozwiązania wykorzystywane są na przykład w serwerowniach, gdzie dostępność do danych musi być ciągła i natychmiastowa.

Warto zajrzeć również na: