Wypadki w miejscu pracy. Niebezpieczne instalacje elektryczne.

Wypadki w miejscu pracy. Niebezpieczne instalacje elektryczne.

4 września 2014 Wyłącz przez Maks

W każdym zakładzie przemysłowym powinny być zagwarantowane warunki, które pozwolą na bezpieczną pracę. Jest to niesamowicie ważne, ponieważ każdego roku zdarza się wiele takich sytuacji, które kończą się bardzo tragicznie. W większości przypadków zagrożenie spowodowane jest przez samych pracowników, ale to do pracodawcy należy obowiązek stworzenia takiego zakładu, który będzie bezpieczny i nie będzie powodował żadnych problemów. W przeciwnym przypadku może okazać się, że dojdzie do jakiegoś wypadku, w którym ucierpią pracownicy. Dla każdego właściciela jest to bardzo niekorzystna sytuacja, która stawia go w negatywnym świetle – nawet jeżeli taka sytuacja powstała nie z jego winy. Konieczne jest więc przestrzeganie zasad BHP, które pozwalają na zmniejszenie takich niekorzystnych sytuacji.

Urządzenia elektryczne

Bardzo ważną rzeczą jest również to, aby wszystkie czynności podejmowane były przez osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie oraz umiejętności. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w taki sposób można zmniejszyć ilość sytuacji i wypadkowych. Zwłaszcza jeżeli mowa tutaj o elektryce, która może być przyczyną bardzo niebezpiecznych sytuacji. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju oparzeniach czy porażeniach prądem. Niewłaściwe eksploatowanie urządzeń elektrycznych może spowodować, że dojdzie do zwarcia i zniszczenia drogich maszyn lub powstania pożarów. Dlatego jeżeli konieczne jest wykonanie jakichś prac naprawczych to musimy ściągnąć osobę, która ma uprawnienia SEP oraz z wykształcenia jest elektrykiem. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nie dojdzie do niebezpiecznych sytuacji, w których ucierpią ludzie lub mienie.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Z prądem nie ma zabawy /sxc.hu

Z prądem nie ma zabawy /sxc.hu

Bardzo ważną rzeczą podczas takich prac jest regulator napięcia. W przypadku, gdy pracujemy na jakiejś instalacji to dopływ prądu powinien został całkowicie odcięty. W przeciwnej sytuacji dojdzie do porażenia prądem. Takie obrażenia są niebezpieczne i powodują problemy z sercem. Wiele osób nie przeżywa takich wypadków. Zapewnienie takiemu pracownikowi odpowiednich narzędzi oraz środków ochrony indywidualnej jest priorytetem dla każdego pracodawcy. Dotyczy to również każdej innej naprawy np. na urządzeniach pod ciśnieniem czy w przypadku wybuchowych gazów. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa zmniejsza liczbę wypadków i korzystnie wpływa na współczynniki zakładu przemysłowego. Ważną rolę w nadzorze takich czynników sprawuje inspektor BHP, który musi być obecny w każdym miejscu pracy.

Warto zajrzeć również na: