Wygląd i wyposażenie kościołów

Wygląd i wyposażenie kościołów

4 sierpnia 2015 Wyłącz przez Daniel

Kościół jest miejscem, w którym zbierają się wierni na nabożeństwa oraz liturgię. Jest o miejsce o znaczeniu symbolicznym, ponieważ jest ono wybudowane i wykreowane przez człowieka jednak dla wielu osób ma naprawdę ważne znaczenie. Jest to przede wszystkim świątynia, która pozwala ludziom się wyciszyć i sprawić, że będą oni skoncentrowani na tym co w danej chwili jest dla nich najważniejsze – modlitwie. Nie bez znaczenia jest cały wystrój kościoła oraz to jak on wygląda. Równie dobrze mógłby to być zwykły pokój, w którym ściany są pomalowane na biało. Dlaczego więc są one bogato zdobione i na każdym kroku spotkać można różnego rodzaju nawiązania do życia Jezusa czy też innych biblijnych wydarzeń. Osoby wierzące są ich doskonale świadomi i nie potrzebują tego rodzaju przypomnienia, aby móc się modlić. Jest to przede wszystkim sposób na wykreowanie atmosfery, która powoduje, że jesteśmy w stanie doświadczyć na pewien sposób obecności boskiej. W zwykłym pomieszczeniu czy we własnym domu nie jest to możliwe.

Ołtarz i zdobienia

Jedna z ważniejszych rzeczy w kościele jest tabernakulum. Jest to specjalna skrzynia, w której przechowywana jest hostia. Z tego powodu powinna być ona w pewien sposób wyróżniona i w większości przypadków tak właśnie jest. Są one bogato zdobione, pojawiają się różnego rodzaju ornamenty czy symbole. W ten sposób można zauważyć, że jest to coś, co naprawdę przykuwa uwagę i skupia wzrok wiernych w tym punkcie, który jest z ich perspektywy najważniejszy. Oprócz tego inne elementy wystroju też są wyróżnione. Przykładem może być ołtarz, który często jest ogromny i zbudowany z wielu mniejszych elementów, z których każdy może być na swój sposób ciekawy. Do takich elementów zaliczyć można obrazy sakralne, które często są autentycznymi malowidłami sprzed kilkuset lat – są to bezcenne zabytki, które można oglądać za każdym razem, gdy udajemy się do kościoła.

Bogato zdobione naczynia liturgiczne (sxc.hu)

Bogato zdobione naczynia liturgiczne (sxc.hu)

Kościół

Sama świątynia zwykle jest duża – głównie dlatego, aby była w stanie pomieścić wiernych z całej parafii. Jest ich zwykle tak wiele, że nawet przy wielu mszach w ciągu dnia kościół wypełnia się ludźmi po same brzegi. W takcie ważniejszych świat jest pod tym względem jeszcze gorzej, bo często wierni muszą stać przed budynkiem, aby brać udział we mszy świętej. To tylko pokazuje jak wielką moc ma religia w naszym społeczeństwie i powinniśmy pielęgnować tą tradycję.

Warto zajrzeć również na: