Wydobywanie urobku górniczego na powierzchnię

Wydobywanie urobku górniczego na powierzchnię

13 lipca 2016 Wyłącz przez Daniel

Przemysł wydobywczy w Polsce zaliczany jest do jednych z filarów naszej gospodarki. W naszym kraju mamy bardzo długie tradycje górnicze, co widoczne jest nawet w obecnym społeczeństwie. Każdy w rodzinie ma osobę pracującą na kopalni i dzięki temu wie jak bardzo niebezpieczna i ciężka jest to praca. Sam fakt zjeżdżania dziesiątki metrów pod ziemię jest już godny uznania. Wykonywanie swoich obowiązków w wąskich korytarzach w półmroku nie jest wcale łatwe. Nie ma się co dziwić, że takie osoby dostają adekwatne wynagrodzenie do tego, na co są narażeni. Wiele osób tego jednak nie rozumie i bagatelizuje ciężką pracę, która wykonywana jest przez górników. Kopalnie podziemne to nie jest jedyny rodzaj z jakim możemy się spotkać. Na świecie znacznie popularniejsze są odkrywkowe, których w Polsce również nie brakuje. W tym przypadku praca również jest ciężka i niebezpieczna, ale odbywa się w znacznie lepszych warunkach – przede wszystkim na powierzchni, a nie głęboko pod ziemią.

Wydobywanie węgla

To jak wyglądać będzie kopalnia jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju wydobywanego surowca oraz tego na jakiej głębokości się on znajduje. Jeżeli tuż pod powierzchnią ziemi to znacznie bardziej opłacalne jest wydobywanie metodą odkrywkową. Jeżeli znajduje się głęboko pod poziomem gruntu to konieczne jest budowanie szybów oraz wydobywanie rudy w tradycyjny sposób. W jaki sposób węgiel wydobywany jest na powierzchnię? Do tego celu wykorzystuje się specjalne szyby – są one podobne do tych, które wykorzystywane są przez ludzi, ale jednocześnie mają znacznie większy udźwig. To właśnie one wynoszą urobek na powierzchnię ziemi. Nie wyjaśnia to jednak skąd węgiel znajduje się przy szybkie, skoro wydobywany jest na ścianach, które mogą być oddalone nawet o kilka kilometrów od takiego zejścia. Na kopalni stosowane są przenośniki transportowe, które pozwalają na szybkie przemieszkanie urobku po zakładzie. Taśma przenośnikowa porusza się w określonym kierunku i zabiera ze sobą wydobyty surowiec.

Kopalnia (sxc.hu)

Kopalnia (sxc.hu)

Transport w górnictwie

Konieczne jest dobranie odpowiedniego rozwiązania, które będzie w stanie pracować w takim środowisku i jednocześnie będzie bezpieczne dla pracowników. Zdarza się, że dochodzi do poważnych problemów z udziałem maszyn górniczych, ale z reguły przez nieuwagę pracowników lub jawne zaniedbywanie zasad BHP. Poza takim sposobem transpirowania urobku wykorzystuje się również podziemny transport kolejowy. W korytarzach montowane są torowiska, po których mogą poruszać więc wagony z węglem. są one załadowywane przez pracowników a następnie transportowane w ściśle określone miejsce, skąd zabierane są na powierzchnię. W taki sposób funkcjonują zakłady górnicze, z którymi mamy na ogół do czynienia. To tylko podkreśla jak wymagająca jest to praca i jak niebezpieczna może być, gdy pracownicy nie zachowają odpowiedniej ostrożności. Jest to praca, którą mogą wykonywać tylko osoby o dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Warto zajrzeć również na: