Wyciek ciepła z wewnatrz mieszkania. Wysokie koszty ogrzewania.

Wyciek ciepła z wewnatrz mieszkania. Wysokie koszty ogrzewania.

22 sierpnia 2014 0 przez Maks

Niezwykle ważną rzeczą jest, aby zapewnić odpowiedni poziom ogrzewania w mieszkaniu. Szczególnie podczas chłodnych miesięcy, gdy temperatura potrafi spaść gwałtownie poniżej zera. W takich warunkach bardzo łatwo o różnego rodzaju choroby. Ma to znaczenie głównie wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci – są one nad wyraz podatne na różnice temperatur i mogą z tego powodu zachorować na zapalenie płuc lub grypę. Musimy więc zapewnić odpowiedni poziom ciepła w mieszkaniu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Niekiedy dzieje się tak, że nawet maksymalne ogrzewanie nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz mieszkania. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy pojawia się jakaś nieszczelność, przez którą przedostaje się chłodne powietrze z zewnątrz. Jest to zjawisko niepożądane, które może narazić nasze zdrowie i dodatkowo sprawia, że wydajemy znacznie większe kwoty na ogrzewanie. Musimy znaleźć miejsce, przez które dochodzi od wycieku i zaradzenie takiemu problemowi.

Nieszczelne okna

Najczęściej ciepło ucieka poprzez nieszczelne futryny okien. Zdarza się tak zwłaszcza wtedy, gdy są one wykonane z drewna. Na przestrzeni lat dochodzi do osłabienia się struktury takiej ramy i wtedy staje się ona nieszczelna i przepuszcza chłodne powietrze. Najlepszym sposobem na pozbycie się takiego problemu jest wymiana stolarki okiennej w całym domu. Jest to drastyczne i kosztowne rozwiązanie, ale z całą pewnością skuteczne i przynoszące natychmiastowe rezultaty. W przypadku, gdy okna są w porządku to musimy szukać kolejnych miejsc, gdzie może dochodzić do nieszczelności. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drzwi. One również mogą przepuszczać powietrze i odpowiadać za ochładzanie się temperatury, która panuje wewnątrz mieszkania. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się drzwi pasywne, które zostały zaprojektowane tak, by zapewnić najlepszą izolację termiczną dla mieszkania.

Drzwi pasywne

Drzwi pasywne pozwalają na utrzymanie ciepła w środku mieszkania /sxc.hu

Drzwi pasywne pozwalają na utrzymanie ciepła w środku mieszkania /sxc.hu

W przypadku, gdy spadki temperatur będą w dalszym ciągu występować to oznacza to, że w dalszym ciągu nie zidentyfikowaliśmy źródła problemów. Może się okazać, że sprawcą całej sytuacji jest dach. W wielu domach okazuje się, że nie jest on w żaden sposób ocieplony. Powoduje to znaczne problemy, ponieważ naprawienie takiego niedopatrzenia może być bardzo kosztowne i trwać nawet przez kilka tygodniu. Możemy także sprawdzić erlewację naszego domu – najlepiej przy użyciu kamery termowizyjnej. Na wyświetlaczu zobaczymy dokładnie, które miejsca są nagrzane bardziej, a które mniej. Jest to dobry sposób na tego rodzaju zabiegi.

Warto zajrzeć również na: