Współcześni łowcy głów

Współcześni łowcy głów

27 listopada 2015 Wyłącz przez Piotr

Headhunters nie brzmi dziś już tak złowrogo jak kiedyś. Obecnie są to fachowcy, którzy poszukują kandydatów na wysokie szczeble kadry zarządzającej oraz specjalistów spełniających kryteria pracodawcy. Charakterystyczną cechą ich pracy są poszukiwania bezpośrednie. Zwykle zajmują się tym firmy executive search. Na kandydatów wybierane są osoby, które związane są z konkretną branżą oraz są specjalistami w swojej dziedzinie. Nie są to też osoby bezrobotne, ale pracujące na stanowisku podobnym do tego, na jaki odbywa się rekrutacja.

biuro(sxc.hu)

biuro(sxc.hu)

Jak to wygląda?

Współpraca z headhunterami zaczyna się od wypracowania profilu kandydata i wymaganych u niego umiejętności. Następnie określa się branże i firmy, w których poszukiwany będzie pretendent. Kolejny krok stanowi weryfikacja wybranych osób i kontakt z nimi. W późniejszym czasie osoby te są zapraszane na rozmowy, podczas których weryfikowane są umiejętności i kompetencje kandydata. Najlepsze ze znalezionych osób przedstawiane są klientowi. Jeżeli któraś z nich zostanie wybrana, akcja się kończy. Pozostali pretendenci otrzymują podziękowania, a ich dane pozostają w bazach danych i brane są pod uwagę w innych rekrutacjach. Ważną cechą działania firm headhunterskich jest zapewnianie przez nie zabezpieczenie – w momencie gdy firma zwolni znalezionego kandydata lub on sam odejdzie, executive search ma za zadanie przedstawić kolejnego.

A za ile?

Usługi łowców głów nie należą do tanich. Zazwyczaj jest to dwu lub trzykrotność pensji osoby zatrudnianej na poszukiwane stanowisko. Firmy headhunterskie wynagradzane w dwójnasób. Niektóre inkasują pieniądze niezależnie od rezultatów swoich działań, inne dopiero gdy znaleziony kandydat spełni oczekiwania klienta.

Warto zajrzeć również na: