Wskazówki przydatne przy nauce

Wskazówki przydatne przy nauce

9 stycznia 2016 Wyłącz przez Piotr

Przez całe życie musimy przyswajać wiedzę. Nie tylko w szkole, ale także w życiu zawodowym i prywatnym. Nie ważne czy uczymy się szydełkowania, czy może zasad jakimi rządzą się inwestycje online –nauka jest nauką. Warto zatem uprzyjemnić sobie ten proces większą jego skutecznością. Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą się przydać każdemu.

Najszybciej zapamiętywane informacje

Naukowcy udowodnili, ze najszybciej zapamiętujemy treści, które znajdują się na początku i na końcu danej partii materiału. Warto zatem przeorganizować treść notatek tak, by to co najistotniejsze znajdowało się właśnie na początku lub na końcu tekstu. Dzięki temu zapewnimy, że najważniejsze kwestie zostaną w naszej pamięci.

Metoda

nauka na zajęciach(sxc.hu)

nauka na zajęciach(sxc.hu)

Dobór metody jest bardzo istotny. Każdy z nas ma własne sposoby na naukę. Plan jest niezmiernie istotny przy rozpoczynaniu nauki. Warto podzielić główny temat na mniejsze partie materiału. Można np. podzielić go na konkretne zagadnienia. Jeżeli wyłapiemy, które z tych zagadnień jest kluczowych możesz oprzeć na nich całą naukę i resztę wiedzę.

Mapy myśli, rymowanki czy gry słowne mogą także pomóc w zapamiętaniu. W zależności czy jesteśmy wzrokowcami czy słuchowcami powinniśmy przyjąć odpowiednią taktykę. Możemy czytać na głos, wkuwać na pamięć i powtarzać. Warto pamiętać, że im więcej zmysłów zaangażujemy do nauki tym będzie ona skuteczniejsza.

Warto zajrzeć również na: