Właściwe wychowanie dziecka

23 listopada 2021 0 przez Marta

Stety/niestety – każdy rodzic staje przed tym trudnym i wymagającym zadaniem. Musimy obudzić w sobie wtedy zarówno stanowczość jak i wyrozumiałość, wyznaczyć rozsądne granice i nauczyć się współpracować z naszym dzieckiem. Niestety czasami napotykamy rożne problemy, czy powinniśmy na nie reagować?

Problemy w wychowywaniu dziecka

Trudności, które pojawiają się przy wychowywaniu dziecka są zależne w większości od sposobu w jaki dziecko się zachowuje. Jak dobrze wiemy – każdy jest inny i każde dziecko reaguje inaczej. Nie zawsze jednak zachowanie jest spowodowane buntem, czy wyjątkowo trudnym charakterem dziecka. Mało kto wie, że takie oznaki mogą świadczyć o jakiejś chorobie, przykładowo – Zespół Aspergera lub ADHD. Jeśli możemy zauważyć u swojej pociechy trudności w zaakceptowaniu różnego rodzaju zmian, niezgrabność ruchową, ale też ponad przeciętną inteligencje jak na jego wiek, czy impulsywność, gadatliwość, huśtawkę nastrojów, nadpobudliwość, bądź inne tego typu objawy – warto udać się do specjalisty. Warto też wybrać przedszkole prywatne, które uwzględni potrzeby dziecka. Szukanie pomocy w specjalistycznej poradni nie jest żadnym wstydem – pozwólcie na poprawę jakości waszego życia i waszych kontaktów z dzieckiem.

Czy warto reagować?

Rodzice często się zastanawiają, czy jeśli dziecko płacze o byle co zainterweniować czy poczekać aż samo się uspokoi. Trzeba pamiętać – każde dziecko wrażliwe jest na swój sposób i każde inaczej pokazuje emocje, niektóre dzieci potrafią paść z płaczem na podłogę – nie bagatelizujmy tego, porozmawiajmy i wytłumaczmy kiedy emocje opadną. Jeśli różne agresywne zachowania się nasilają w takim stopniu, że wiemy, że sami nie damy sobie radę – udajmy się do specjalisty. Jeśli natomiast ten powie nam, że to jedynie trudny charakter, bądź swego rodzaju bunt – reagujmy. To co robimy od najmłodszych lat ma wpływ na resztę życia dziecka – nie możemy mu ulegać, ale też nie możemy ciągle karać, a analizować i tłumaczyć dlatego coś było złe i nieładne, a coś dobre.

Warto zajrzeć również na: