Warto znać swoje prawa

Warto znać swoje prawa

12 października 2015 Wyłącz przez Piotr

Choć nie zdarza się to często, w świecie lekarzy i pacjentów dochodzi do zachowań i sytuacji, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Pomimo, że większość z nas orientuje się, że po jednoznacznym niedopatrzeniu w szpitalu przysługuje nam odszkodowanie za błąd lekarski, często nie wiemy w jaki sposób je wyegzekwować, oraz dokładnie o co się ubiegać.

Po pierwsze, przysługuje nam prawo do poszanowania intymności i godności osobistej. Można zatem zażądać, by podczas wizyty obecny był jedynie niezbędny personel. Lekarz nie ma także prawa zadawać intymnych pytań przy sali pełnej pacjentów.

Po drugie – prawo do informacji. Każdy z nas powinien otrzymać przystępną informację o swoim stanie zdrowia, proponowanych metodach leczenia oraz jego wynikach. Obowiązkiem lekarza jest wyjaśnienie wszystkich nurtujących cię aspektów.

wozek inwalidzki (sxc.hu)

wozek inwalidzki (sxc.hu)

Pamiętaj także, że przysługuje ci prawo do wyrażania zgody i odmowy. Możesz zatem nie zgodzić się na proponowaną operację lub przewidywane metody leczenia. Twoje decyzja powinna być jednak udokumentowana na papierze, ponieważ w razie nieprzewidywanego zgonu, sąd powinien wiedzieć o twoich przekonaniach.

Prawo do kontaktu z bliskimi to także twój przywilej. W trakcie pobytu w szpitalu masz zapewniony kontakt osobisty z najbliższymi i jeżeli twój stan na to pozwala, możesz spotykać się z osobami z zewnątrz. Podobnie nikt nie może zakazać ci kontaktu telefonicznego lu korespondencyjnego.

W ramach ubezpieczenia masz także prawo do wyboru lekarza pierwszego kontaktu, bezpłatnych badań diagnostycznych zleconych przez lekarza, porady lekarskiej oraz opieki medycznej w pierwsze pięć dni tygodnia od godziny 8 do 18.

Warto zajrzeć również na: