W jaki sposób właściwie zajmować się własnym ogrodem?

W jaki sposób właściwie zajmować się własnym ogrodem?

17 września 2014 Wyłącz przez admin

Wiele osób, które posiadają domy prywatne marzy o tym, aby zbudować i zaprojektować bajeczny ogród, który będzie podnosił walory artystyczne tego miejsca. Niewielu jednak wie, że nie jest to takie łatwe i może być problematyczne w utrzymaniu. Przede wszystkim musimy wiedzieć dokładnie czego oczekujemy. Dopiero wtedy możemy rozpocząć prace, które będą dążyły do tego, aby wybudować taki ogród. Wiadomym jest, że takie przedsięwzięcie jest niezwykle kosztowne i potrafi pochłonąć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tym bardziej, że będziemy potrzebowali pomocy specjalistów z tej dziedziny – samodzielnie nie uda się nam stworzyć czegoś, co będzie zabierało dech w piersiach. Jeżeli nie będziemy chcieli samodzielnie zajmować się takim ogrodem to musimy się liczyć również z tym, że będziemy potrzebowali osoby, która będzie się nim zajmowała każdego dnia. Zwłaszcza w trakcie pierwszego roku, gdy ogród się przystosowuje do nowych warunków.

Budowa ogrodu

Sama budowa ogrodu jest już skomplikowana. W większości przypadków musimy wyrównać teren , wzmocnić podłoże lub je po prostu odwodnić. Nie dość, że są to duże koszty to jeszcze prace mogą trwać przez wiele dni. Dopiero w momencie, gdy całe podłoże zostanie przystosowane to możemy zabrać się do takich prac, które przyniosą bardziej widoczne efekty. Mowa o urządzaniu takiego ogrodu. Najlepszy efekt uzyskuje się wtedy, gdy jest on gęsto porośnięty roślinnością. Warto jest zadbać, aby jego budowa nie była jednoznaczna. Oznacza to, że znacznie lepsze efekty osiąga się w momencie, gdy ogród jest tajemnicą, pełną zakamarków. Dlatego dobrze jest pomyśleć o tym, aby stworzyć nieregularny kształt ogrodu, który nie jest widoczny cały na pierwszy rzut oka. Takie działania naprawdę bardzo skutecznie wpływają na wygląd ogrodu i podnoszą jego wartość.

Walka z chwastami

Na zdjęciu: kora sosnowa /sxc.hu

Na zdjęciu: kora sosnowa /sxc.hu

Warto jest też zadbać o to, żeby mógł się on prawidłowo rozwijać bez żadnych problemów. Największą przeszkodą są chwasty, które nie dość, że wyrastają w najmniej pożądanych miejscach to jeszcze zajmują przestrzeń dla tych roślin, które jak najbardziej są pożądane. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby sobie z nimi radzić. Jest to kora ogrodowa, która nie pozwala na przedostanie się zarodników do gleby. Na dodatek wygląda bardzo dobrze i nadaje ogrodowi leśnego charakteru. Warto jest też zainwestować w automatyczne systemy nawadniania, które po prostu są wygodne i pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości czasu – jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na samodzielną pielęgnacje ogrodu.

Warto zajrzeć również na: