Uzębienie pod lupą – statystyki i tendencje

Uzębienie pod lupą – statystyki i tendencje

13 lipca 2016 Wyłącz przez Marta

Badania pokazują, że my ludzie współczesnej cywilizacji, zatopieni w pogoni za wiecznościa i nieskazitelny wyglądem – wciąż panicznie boimy się dentysty. Sytuacja ta nie zmienia się od wielu lat, mimo znaczącej zmiany wyglądu i wyposażenia gabinetów dentystycznych, a także podejścia do zawodu samych stomatologów. Do lęku przed fotelem dentystycznym przyznaje się aż 40% społeczeństwa. O wiele mniej na szczęście, ale wciąż zbyt wiele, bo aż 13% deklaruje, że strach sprawia, iż nigdy jeszcze nie odwiedzili gabinetu stomatologicznego.

d

Zatem to nie przypadek, że w większości sytuacjach pojawiamy się u dentysty dopiero wtedy, gdy silny ból zęba uniemożliwia nam wykonywanie codziennych obowiązków. A wtedy bardzo często ząb jest już w większości zniszczony i możliwości jego ratowania są mocno ograniczone. A wystarczą jedynie właściwa profilaktyka. Podczas regularnych wizyt kontrolnych ubytki, jeżeli się pojawią, są na tyle niewielkie, że ich naprawa jest nie tylko bezbolesna ale i stosunkowo niedroga. Dodatkową zaletą wizyt w poradni jest także możliwość zasięgnięcia opinii stomatologa na temat wyboru odpowiedniej pasty do zębów i sposobów higieny jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że nie zawsze jest to temat o jasnych i przejrzystych zasadach. Higiena jamy ustnej poza ogólnymi standardami jest także uzależniona od rozmieszczenia zębów w łuku zębowym oraz stylu życia, czy predyspozycji do określonych chorób. Osoby z krzywym zgryzem muszą czyścić zęby nieco inaczej niż te o idealnie prostych zębach. Informacji na temat sposobu czyszczenia i narzędzi do tego potrzebnych z pewnością udzieli stomatolog.

Najprostszym sposobem dbania o zęby jest oczywiście ich czyszczenie. Idealnym rozwiązaniem byłoby czyszczenie zębów po każdym posiłku, tak, aby resztki nie zdążyły fermentować wydzielając szkodliwe dla szkliwa kwasy. Jednak nie każdy z nas ma taką możliwość, dlatego powinniśmy ze szczególną dbałością czyścić zęby dwa razy dziennie przez minimum 3 minuty. Jednak mycie to nie wszystko, bowiem nie gwarantuje ono, że zabrudzenia zostaną usunięte z wąskich przestrzeni międzyzębowych. Dlatego poleca się także używać nici lub pasków dentystycznych. Na sam koniec płuczemy jamę ustną płynem do płukania z fluorem. Niestety z myciem zębów także nie jest najlepiej – statystyki pokazują, że 9% społeczeństwa w ogóle nie myje zębów!

b

Analizując te dane, dochodzimy do przerażających wniosków, że stan uzębienia społeczeństwa wciąż pozostawia wiele do życzenia. Najwięcej uwagi swoim zębom poświęcają obywatele krajów wysokorozwiniętych, w których także obserwujemy największą świadomość na temat próchnicy i przyczyn jej powstawania. Zdecydowanie najgorzej jest w krajach biednych, w których nie ma odpowiedniego zaplecza stomatologii państwowej, a leczenie w gabinetach prywatnych jest zbyt drogie dla przeciętnego obywatela. Na szczęście z roku na rok sytuacja ulega znacznej poprawie i z pewnością za kilka lub kilkanaście lat próchnica będzie jedynie przykrym wspomnieniem.

Warto zajrzeć również na: