Trudy opieki nad zwierzęciem

Trudy opieki nad zwierzęciem

12 maja 2015 Wyłącz przez Maks

Przygarnięcie do rodziny psa wiąże się przede wszystkim z dużą odpowiedzialnością. Nie jest to przecież istotna bezmyślna, która nie ma żadnych uczuć. Jest nawet wprost przeciwnie – wykazują się większą prawdziwością emocji niż człowiek. Dlatego jeżeli chcemy mieć zwierzątko w domu to musimy widzieć, że nie jest to tylko „przytulanka”, a tym bardziej zabawka. To istota, która bardzo szybko przywiązuje się do swojej rodziny i opiekunów. Dlatego jeżeli już raz go do siebie weźmiemy to będziemy zobowiązani do tego, aby go wychować i zapewnić troskliwy dom. Nie możemy tak po prostu stwierdzić, że pies się nam znudził i wyrzucić go na bruk. Dlatego przed kupnem musimy zastanowić się czy naprawdę damy radę zająć się psem i czy nie mamy czasem zbyt słabego charakteru ku temu. Jeżeli nie umiemy samodzielnie stwierdzić jak naprawdę jest to warto wiedzieć o kilku rzeczach, które zostaną przedstawione w tym tekście.

Zajmowanie się psem to duża odpowiedzialność (sxc.hu)

Zajmowanie się psem to duża odpowiedzialność (sxc.hu)

Odpowiedzialność

Na początek warto wiedzieć, że pies to całkiem spore ograniczenia. Nie będziemy mogli wyjść z domu kiedy chcemy, bo przecież będzie miał on swoje potrzeby. Z całą pewnością konieczne będzie wyprowadzenie go na spacer przed wyjściem, choć nie zawsze musi nam to pasować. Na dodatek nie będzie on w stanie zostać samemu na dłużej – jeżeli więc planujemy nie wrócić na noc to najpewniej będzie w tym czasie szczekał. Istnieje możliwość, że nie będzie mógł wstrzymywać swoich potrzeb fizjologicznych i zwyczajnie załatwi się w domu. Będzie to jednak nie jego wina, a właściciela, który zostawił go bez żadnej opieki i możliwości wyprowadzenia na spacer. Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdy musimy zostać np. w szpitalu lub wyjeżdżamy na wakacje. W tym czasie nikt nie będzie się nim zajmował, a my będziemy musieli znaleźć jakieś zastępstwo na ten czas.

Obowiązki

Jeżeli mieszkamy w domu prywatnym to mamy zdecydowanie większe możliwości w tym zakresie. Będziemy mogli zostawić psu otwarte drzwi na podwórko, co sprawi, że przynajmniej będzie mógł się sam wyprowadzić. Nie oznacza to jednak, że będzie on w stanie zostać na kilka dni samemu. Potrzebuje przecież jedzenia i wody. W takiej sytuacji możemy mieć osobę, która kilka razy będzie do niego chodziła i sprawdzała czy wszystko jest okej – najlepiej ktoś z sąsiadów, który ma blisko i jest w stanie wszystko kontrolować na bieżąco. Nie ma sensu używać łańcuchy na psa, ponieważ w ten sposób tylko go ograniczmy, a przecież zależy nam na tm, aby mógł on w tym czasie funkcjonować normalnie.

Warto zajrzeć również na: