Szkolenia pracowników z zakresu montażu rusztowania

Szkolenia pracowników z zakresu montażu rusztowania

23 marca 2015 Wyłącz przez Maks

Zapewnienie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych rzeczy, która wymagana jest od pracodawcy. Tym bardziej w branżach, które są niezmiernie narażone na wypadki. Tak jest na przykład w budownictwie – jest to jeden z tych zawodów, w którym a każdym kroku może dojść do niepożądanego zdarzenia. Z reguły jednak zagrożenia są prowokowane przez samych pracowników, którzy nie stosują odpowiednich do pracy zabezpieczeń. Mowa przede wszystkim o pracy w kaskach – jest to rzadko spotykane i większość pracowników woli w żaden sposób się nie osłaniać. Jest to zrozumiałe, bo wiele z prac trwa podczas dużych upadów. Noszenie kasku w takiej sytuacji jest więc ogromnym dyskomfortem i powoduje też przegrzewanie się głowy. Dlatego pracownicy budowlani często go ściągają i odsłaniają w ten sposób głowę. Często zdarza się tak, że dojdzie do upadku cegły lub jakichś narzędzi. Jeżeli trafią one w człowieka to mogą naprawdę ogromnie szkody narobić.

Praca na wysokości

Inną rzeczą jest niestosowanie zabezpieczeń podczas pracy na wysokości. Normalnie istnieje konieczność stosowania rusztowania. Musi być ono jednak odpowiednio zamontowane i zabezpieczone, aby samo w sobie nie stanowiło jeszcze większego zagrożenia. Dlatego pracownicy powinni posiadać kurs rusztowania – w ten sposób będą oni mogli w możliwie jak najlepszy sposób wszystkim się zajmować i to bez narażania pracowników na szkody. Pracodawca powinien skierować swoich pracowników na tego rodzaju szkolenia i zapłacić za ich ukończenie. Nie jest o specjalnie kosztowne szkolenie, a na pewni poprawi bezpieczeństwo pracowników. Będą mogli w odpowiedni sposób rozłożyć konstrukcję i odpowiednio ją zabezpieczyć. Z reguły wykonuje się odwierty i przykręca się rusztowanie do ściany. Wiąże się to jednak ze zniszczeniem ściany, które później trzeba naprawić.

Sposoby montażu

Rusztowanie (sxc.hu)

Rusztowanie (sxc.hu)

Jeżeli jest możliwość zaczepienia rusztowania bez konieczności robienia dziur to jest to rozwiązanie bardziej pożądane. Jest tak samo bezpieczne, ale unikamy później prac rekonstrukcyjnych. W przypadku bloków jest to bez znaczenia, ponieważ wybiera się klatki schodowe, które łatwo jest odremontować. Jeżeli jednak musimy zamontować rusztowanie w domu prywatnym to wiąże się to ze zniszczeniem ściany w którymś z pomieszczeń. Jest to dla nas ogromnie ważne i dlatego powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, abyśmy nad tym zapanowali.

Warto zajrzeć również na: