Subkultury młodzieżowe. Wpływ na społeczeństwo.

Subkultury młodzieżowe. Wpływ na społeczeństwo.

20 sierpnia 2014 Wyłącz przez Maks

W każdym społeczeństwie możemy spotkać się z subkulturami młodzieżowymi. Są to grupy młodych osób, które zrzeszają się i wyznają podobne ideologie. Wśród dorosłych panuje przekonanie, że jest to coś złego, co sprowadza ich na złą drogę. Prawda jest jednak całkiem inna. W tego rodzaju subkulturach nie ma nic złego – przynajmniej w większości z nich. Jest to po prostu sposób na to, aby wyrazić siebie i zwrócić uwagę na problemy młodzieży. Dorośli bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, w jaki sposób żyją ich dzieci oraz jakie wartości wyznają. Jest to więc swojego rodzaju apel, który pozwala im na zamianę tego, co ich gryzie i sprawia moralne problemy. W sytuacji, gdyby młodzież nie organizowała się w tego rodzaju grupy to okazałoby się, że na świecie nie dokonują się żadne przemiany. Jest to zjawisko powszechne – zdarza się już od dziesiątek lat i to na całym świecie. Nie ważna jest tutaj kultura czy szerokość geograficzna. Wszyscy ludzie czują potrzebę dokonywania zmian tego, co nie działa tak, jak należy.

Subkultury i ideologia

Jest to bardzo ważne, aby uszanować odrębność młodego pokolenia. Są to ludzie, którzy żyją w innych czasach i mają całkiem inne podejście do życia. Nie można od nich wymagać, aby postrzegali świat w taki sam sposób jak ludzie, którzy żyli na przykład w komunizmie. Młodsze społeczeństwo znajduje się ponad tym i nie zdaje sobie sprawy jak wyglądało życie w tamtym okresie. Nie jest to nic złego, bo świat poszedł do przodu i obecnie panuje całkiem inny ustrój. Konieczne jest więc dostosowanie mentalności do tego co dzieje się tu i teraz. Nie można ciągle oglądać się za siebie i myśleć o tym, jak żyło się dawniej. Nic więc dziwnego, że powstaje tak wiele subkultur młodzieżowych i każda z nich wyznaje całkiem inną ideologię. Przynależność do takiej grupy daje poczucie odrębności i ważności. Nie wolno więc bezkrytycznie krytykować tego rodzaju społeczności.

Wygląd i tożsamość

peaseandlove

Ruchy młodzieżowe są ważne, bo pozwalają na wyrażenie swojego zdania /sxc.hu

W prawdzie zdarzają się również takie, których głównym założeniem jest pranie umysłów młodych ludzi, ale taki coś zdarza się niezwykle często. Nie możemy zapominać, że takie osoby są rozumne i same wiedzą kiedy zostają wciągane w coś, co może przynieść negatywne konsekwencje. Ważnym elementem każdej subkultury jest ich specyficzny ubiór. Pozwala on na wyróżnienie się i szybkie zidentyfikowanie. Pozwala to na poznawanie ludzi, którzy mają podobne poglądy. Najczęściej stosują oni różnego rodzaju elementy jak przepaski, przypinki, koszulki z napisami itp. Istnieją też takie grupy, które przywiązują bardzo dużą uwagę do swojego wyglądu. Przykładem mogą być tutaj heavy metalowcy, którzy ubierają skóry, noszą łańcuchy, długie włosy, martensy itd.

Warto zajrzeć również na: