Stal jako materiał konstrukcyjny. Hartowanie i pozyskiwanie.

Stal jako materiał konstrukcyjny. Hartowanie i pozyskiwanie.

2 września 2014 Wyłącz przez Maks

Stal jest materiałem, który jest powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Służy do wyrabiania elementów, które stosowane są zarówno przemyśle, jak i zastosowaniach domowych. Nic dziwnego, ponieważ jest to niezwykle wytrzymały kruszec, który idealnie nadaje się do wielu rzeczy. Przy tym jest stosunkowo tani i ogólnodostępny. Stal wykorzystywana jest już od setek lat. Od tego czasu udoskonalono metody obróbki tego materiału. Było to niezwykle ważne, ponieważ najczęściej wykorzystywany był do produkcji broni białej. Ostrza musiały być lekkie i przy okazji śmiercionośne. W taki sposób wygrywało się bitwy oraz wojny. Dzisiaj nie produkuje się broni białej na taką skalę, ale techniki obróbki stali w dalszym ciągu są praktykowane. Przy wykorzystaniu pewnych zjawisk możliwe jest zwiększenie jej twardości czy poprawienie innych parametrów fizycznych.

Modyfikacja

Stal modyfikuje się w taki sposób, aby spełniała ściśle określone wymagania. W jednych zastosowaniach potrzebne jest, aby była ona wyjątkowo twarda, w innych zaś musi być odporna na korozję oraz wpływ wysokich temperatur. Dzisiejszy poziom technologiczny jest na tyle zaawansowany, że potrafimy dowolnie dostosowywać parametry stali. Najczęściej jest ona wzbogacana przez inne pierwiastki jak cynk, wolfram, magnez itd. Te metale nadają stali całkiem innych właściwości i mogą być wykorzystywane do specjalistycznych zastosowań. Najczęściej jednak konieczne jest zwiększenie twardości kawałka metalu. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia do hartowania. Jest to proces,który podczas nagłego ochłodzenia zmienia strukturę krystaliczną danego kawałka stali.

Hartowanie

Stal wykorzystywana jest do produkcji wielu elementów /sxc.hu

Stal wykorzystywana jest do produkcji wielu elementów /sxc.hu

Warto pamiętać, że takie zabiegi zwiększają jeden ze współczynników, ale najczęściej kosztem innych parametrów. W przypadku twardości narażamy wszystko na to, że dojdzie do pęknięcia. Takie materiały są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego już w starożytności stosowane były takie kombinacje dodatków, aby broń biała była nie tylko twarda, ale też elastyczna i niełamliwa. Z najlepszej gatunkowo stali słynie Japonia, skąd pochodzi tzw. stal damasceńska. Wykorzystywana były do produkcji najbardziej skutecznej broni jaka powstała – mieczy samurajskich. Do dzisiaj zachowały się niektóre egzemplarze katan, które budzą fascynację wśród miłośników militari. Łączą one w sobie piękno z okrutnym przeznaczeniem – służą przecież do zbijania i okaleczania wrogich wojsk.

Warto zajrzeć również na: