Sposoby ogrzewania domu prywatnego

Sposoby ogrzewania domu prywatnego

7 października 2014 Wyłącz przez Maks

Każda osoba, która posiada dom prywatny wie jak ważne jest ogrzewanie. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie komfortowych warunków wszystkim mieszkańcom. Dlatego nie możemy pozwolić sobie na to, że nasz dom nie będzie odpowiednio dogrzany. Musimy zadbać o to, żeby w naszym domu był taki sposób, który zapewnić dobrą wydajności i jednocześnie nie będzie bardzo drogi. W ten sposób będziemy mogli ogrzewać wszystkie pomieszczenia i sprawiać, że całość będzie odpowiednio przystosowana do warunków mieszkalnych. Jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów na ogrzewanie mieszkania jest podpięcie się do sieci elektrociepłowniczej. Jest to bardzo wygodny sposób, który pozwala nam przede wszystkim na ogrzanie całego mieszkania. Jest stosunkowo tani, a sam proces sprowadza się do ustawienia odpowiedniej nastawy zaworu. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast to, że nie będziemy mogli ogrzewać pomieszczeń przez cały rok. W lecie jest zakręcane, co stanowi dość spory problem.

Sposoby ogrzewania

W domach prywatnych najczęściej stosuje się ogrzewanie przy wykorzystaniu pieców. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie mamy żadnych ograniczeń pod względem pozyskiwania ciepła. Możemy grzać nawet w trakcie lata, gdy pojawią się chłodniejsze dnie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podnosi to komfort korzystania z mieszkania. Przeszkodą w stosowaniu takiego ogrzewania jest to, że wiąże się z ciężką pracą fizyczną. Przede wszystkim przy ładowaniu węgla do kotłowni. Osoby starsze oraz niepełnosprawni mogą mieć znaczny problem z obsługą takiego rozwiązania. Dlatego dla nich szczególnie polecane jest ogrzewanie elektryczne. Jest ono o tyle dobre, że bardzo szybko pozwala na ogrzanie mieszkania. Wystarczy tylko ustawić odpowiednią wartość, a system sam podniesie temperaturę do ustalonej. Niezwykle ciekawe jest to, że możemy w ten sposób ustawić czas, gdy ogrzewanie ma się rozpocząć oraz kiedy ma przestać grzać. W ten sposób ograniczamy zużycie prądu i oszczędzamy.

Pompy ciepła

Ogrzewanie jest priorytetem w zimie /sxc.hu

Ogrzewanie jest priorytetem w zimie /sxc.hu

Teoretycznie najtańszym rodzajem ogrzewania jest to przy użyciu pompy ciepła. Mówi się, że ciepło można pozyskiwać nawet za darmo. W praktyce jest tak, że pobierane są opłaty w postaci prądu, który zużywany jest do obsługi urządzenia. Na dodatek koszt montażu i konserwacji takiego rozwiązania jest znacznie droższy niż w przypadku innych urządzeń ciepłowniczych. Jednak po kilku latach będziemy mogli zauważyć różnicę w rachunkach. Będą one znacznie niższe niż dotychczas. Ogrzewanie indukcyjne jest bardzo podobne do standardowej pompy ciepła, ale jego wyniki są jeszcze lepsze i zapewniają znacznie większa wydajność.

Warto zajrzeć również na: