Służby BHP w zakładach przemysłowych.

Służby BHP w zakładach przemysłowych.

2 września 2014 Wyłącz przez Maks

W każdym zakładzie przemysłowym zdarzają się sytuacje, które powodują, że może dochodzić do nieprzewidzianych problemów. Mowa oczywiście o sytuacjach, które potencjalnie mogą zagrażać zdrowiu lub życiu pracowników. W takich warunkach znajduje się niezwykle dużo różnego rodzaju niebezpiecznych elementów, które mogą być przyczyną wypadku. Osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy jest pracodawca. Nie oznacza to jednak, że samodzielnie muszą się zajmować się wszystkimi sprawami, które się z tym wiążą. Najczęściej zatrudniają oni osoby, które pracują w tzw. służbach BHP. To właśnie oni są odpowiedzialni za to, aby wdrożyć takie systemy bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko występowania wypadków na terenie miejsca pracy.

Inspekcja BHP

Wydawać by się mogło, że praca inspektorów BHP jest łatwa. W praktyce jest jednak całkiem inaczej. Istnieje wiele aspektów tej pracy, które są problematyczne i zajmują dużo czasu. Przede wszystkim konieczne jest prowadzenie całej dokumentacji, która zawiera takie informacje jak szacunkowe ryzyko na stanowiskach pracy, dokumentacje wypadkowe, sprawozdania itd. To wszystko sprawia, że każdego dnia pracownicy mają wiele dokumentów, które muszą zostać wypełnione w najbliższym czasie. Do ich obowiązków należą także szkolenia BHP Mielec. Są one niezwykle ważne, ponieważ znacząco zmniejszają liczbę niebezpiecznych sytuacji, które przydarzają się na stanowiskach pracy. Mają one za zadanie uświadomić pracowników o tym, że pracowanie w danych warunkach jest niebezpieczne i w prosty sposób można stać się ofiarą wypadku. Również szkolenia okresowe mają sens.

Szkolenia

W zakładach przemysłowych często wykonuje się zadania, które są potencjalnie niebezpieczne /sxc.hu

W zakładach przemysłowych często wykonuje się zadania, które są potencjalnie niebezpieczne /sxc.hu

Wiele osób sądzi, że szkolenie wieloletnich pracowników jest pozbawione sensu. Kto może wiedzieć więcej od osób, które przez całe życie obsługują daną maszynę? Prawda jest jednak taka, że wraz z upływem czasu dochodzi do tego, że pracownicy popadają w rutynę. W ten sposób mogą bardzo łatwo ulec wypadkowi. Zdają sobie sprawę z zagrożenia, ale większość czynności wykonują automatycznie i nie zwracają uwagi na to, że tym razem może stać się coś inaczej. Szkolenie BHP uświadamia im, że ryzyko w dalszym ciągu występuje i że może zdarzyć się tak, że dojdzie do awarii danego urządzenia. Wtedy konieczne będzie szybkie reagowanie i odnalezienie się w nowej sytuacji. W przeciwnym razie może dojść do wypadku, który może skończyć się uszkodzeniem ciała lub nawet śmiercią. Każdemu pracodawcy zależy na tym, aby takich sytuacji było jak najmniej. Wyeliminowanie ich wszystkich jest niemożliwe, ale można skutecznie ograniczać powstawanie takich sytuacji.

Warto zajrzeć również na: