Rynek prawniczy w Polsce

Rynek prawniczy w Polsce

22 kwietnia 2016 0 przez Piotr

Na niektóre zawody i specjalności rynek zawsze będzie wykazywał zapotrzebowanie i takie osoby nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy i utrzymaniem się. Za jedną z takich profesji uznaje się zawód prawnika. Przecież popyt na usługi prawnicze wciąż rośnie, a jest to zawód wysoko opłacalne i prestiżowy. Rzeczywistość nie jest jednak taka kolorowa.

Zawód prestiżowy
Według badań ponad 2/3 obecnych studentów prawa zamierza ukończyć aplikację adwokacką i to w tej specjalizacji pracować zawodowo. Jest ona uznawana za najbardziej atrakcyjną, zarówno ze względu na zarobki, jak i sam charakter obowiązków. Jednocześnie inne badania wykazują, że znacznie więcej zarabiają mecenasie czy sędziowie, a poza tym rynek adwokatów w dużych miastach jest już mocno przesycony. Statystyki nie kłamią: w Warszawie 1/3 adwokatów nie pracuje w swoim zawodzie. Kilka lat temu opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o samobójstwie mecenasa, który miał poważne problemy finansowe i ścigany był przez komorników. Powód? Brak klientów.

money(sxc.hu)

money(sxc.hu)22

Bariery wstępu
Studia prawnicze do łatwych nie należą, samo dostanie się na taki kierunek nie należy do prostych. Jednak co roku uczelnie państwowe i prywatne „produkują” ogromne rzesze adwokatów. Rynek dominują jednak znane, doświadczone kancelarie, które zwykle są firmami rodzinnymi i dostęp do nich jest bardzo trudny, tak samo jak konkurowanie z nimi. Łatwo się o tym przekonać. Gdy wyszukujemy kancelaria adwokacka Kielce ukazuje się nam wiele możliwości. Wybór zależy od różnych czynników, warto zasięgnąć opinii osób korzystających już z usług konkretnego adwokata.

Warto zajrzeć również na: