Rozwój budownictwa – drapacze chmur

Rozwój budownictwa – drapacze chmur

20 kwietnia 2015 Wyłącz przez Maks

Budownictwo jest dziedziną, która nie rozwija się być może zbyt dynamicznie, ale w przeciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpiło wiele zmian w tym zakresie. Przede wszystkim w ubiegłym stuleciu upowszechnił się koncept budowy wielkich budynków, które znane są dziś jako drapacze chmur. Początkowo wydawało się, że jest to dość szalony pomysł, który nie ma racji bytu. Ludzie myśleli, że będzie to niebezpieczne i że w prosty sposób może dojść do tragedii. Okazało się, że jest to niezwykle praktyczny sposób, który nie tylko pozwala na zbudowanie efektownego budynku, ale również na zaoszczędzenie miejsca. Obecnie budowane są nie tylko takie drapacze chmur jak kiedyś, ale każdego roku staramy się pobijać rekordy wysokości. Wznoszone są obiekty o coraz większej liczbie pięter i coraz to bardziej wizjonerskim kształcie. To wszystko ma dla nas znaczenie, ponieważ możemy podziwiać prawdziwe dzieła architektoniczne. Bądźmy pewni, ze z czasem będzie więcej takich budynków, a w dalekiej perspektywie będzie to najlepszy sposób, aby poradzić sobie z problemem przeludnienia, który już teraz jest dość sporym kłopotem w niektórych miastach.

Nadzorowanie budowy (sxc.hu)

Nadzorowanie budowy (sxc.hu)

Drapacze chmur

Budowa drapacza chmur jest zajęciem niezwykłe skomplikowanym i złożonym. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że najważniejszą osobą jest projektant. Nie sztuką jest zrealizowanie takiego projektu, ale stworzenie wszystkiego w taki sposób, aby było stabilne i nie zagrażało życiu. Do tego celu konieczne jest policzenie wszystkich podpór i ocena ich pod względem wytrzymałościowym. O ile wpływ wiatrów nie ma znaczenia na niskie budynki o w przypadku drapaczy chmur ma to decydujące znaczenie. Szczyt takiego budynku może się odkształcać nawet o kilkadziesiąt centymetrów – jest to naprawdę sporo jeżeli bierzemy pod uwagę, że jest to konstrukcja stalowa, czyli na pozór niezwykle sztywna i zupełnie nieelastyczna. Z takimi problemami musi radzić sobie architekt podczas tworzenia projektu. Oczywiście nie działa on sam, a w zespole – głównie po to, aby upewnić się, że nie będzie dochodziło do żadnych pomyłek, które mogłyby mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Symulacje komputerowe

W dzisiejszych czasach stosuje się też do tego pewnego rodzaju symulacje komputerowe, które sprawdzają czy taki projekt będzie w stanie zagwarantować odpowiednie warunki. Jeżeli okaże się, że tak to można przystąpić do budowy. Jest to ogromne przedsięwzięcie, które będzie angażowało wiele pomniejszych firm. Przede wszystkim wykonawców, którzy muszą zatrudnić do tego celu dziesiątki pracowników i to wykwalifikowanych (obsługa maszyn budowlanych – koparek, żurawi itd.). Do tego potrzebna będzie betoniarnia w Opolu, która zapewni dostawy betonu, które są niezbędne do tego, aby wzmocnić całość konstrukcji i sprawić, że budynek nie będzie zagrożeniem dla kogokolwiek.

Warto zajrzeć również na: