Realizacja inwestycji budowlanych

Realizacja inwestycji budowlanych

30 kwietnia 2015 Wyłącz przez Piotr

Realizowanie inwestycji budowlanej jest przedsięwzięciem złożonym, które odbywa się w kilku różnych etapach. Na początku jest to faza planowania, czyli zbierania informacji. Jeżeli jest to budynek handlowy to ważne będzie zebranie danych na temat liczby ludności, obecności podobnych obiektów, zasięgiem miasta oraz możliwością dotarcia do osób przejezdnych oraz mieszkańców. Na tej podstawie określa się czy zrealizowanie takiej inwestycji jest opłacalne i przyniesie zysk, czy może jest to zbyt wielkie ryzyko, które zakończy się fiaskiem i niepowodzeniem finansowym. Kolejnym etapem będzie inicjalizacja, czyli zajmowanie się kupowaniem terenów i rozpoczęciem prac architektonicznych. W ten sposób możliwe stanie się chociażby znalezienie wykonawcy, który będzie pracował na kolejnych etapach.

Mapa geodezyjna

Wcześniej jednak musimy wiedzieć, że potrzebna jest mapa do celów inwestycyjnych, która uwzględni wszelkie nierówności terenu. Zajmuje się tym geodezja Olsztyn, czyli nauka o ukształtowaniu terenu ziemi. Takie pomiary wykonywane są przez wykwalifikowane osoby, co daje dokładnie odzwierciedlenie terenu na mapie. Na jej podstawie stworzony może zostać projekt architektoniczny. Jest on ogromnie ważny, ponieważ na jego podstawie możliwe będzie znalezienie firmy budowlanej, która będzie potrafiła zrealizować projekt do A do Z. Jeżeli jest to skomplikowana budowla to może się okazać, że w Polsce nie ma takich specjalistów, którzy wykończą projekt. W takiej sytuacje prace się opóźnią, aż do momentu znalezienia budowlańców, którzy będą posiadali stosowny sprzęt i umiejętności do tego, aby podjąć się takich prac.

Pozwolenie na budowę

Wykonywanie pomiarów geodezyjnych (sxc.hu)

Wykonywanie pomiarów geodezyjnych (sxc.hu)

Samo pozwolenie na budowę też może okazać się trudne do zdobycia. W szczególności jeżeli jest to obiekt przeznaczony do handlu i usług. W takiej sytuacji najmniejsi sklepikarze będą protestowali, ponieważ wiedzą, ze otworzenie dużego centrum handlowego może spowodować, że ludzie przestaną u nich kupować, a to oznacza stratę możliwości zarobkowej. Będą się starali zrobić wszystko, aby tylko wstrzymywać budowę i zostać ze swoim interesem. Nawet do tego stopnia, że często powołuje się na ugrupowania ekologiczne, które zajmują się ochroną zwierząt i roślin. Niekiedy wystarczy tylko plotka, że doszło do kontroli i sprawdzenia czy na terenie budowy nie występuje czasem siedlisko przedstawicieli fauny i flory, która znajduje się pod ochroną. Jest to celowy sabotaż, który ma za zadanie spowolnić pracę nad budową.

Warto zajrzeć również na: