Przezorny zawsze ubezpieczony – planowanie drogi zawodowej

Przezorny zawsze ubezpieczony – planowanie drogi zawodowej

19 grudnia 2014 Wyłącz przez Piotr

Jeśli zapytamy dzieci, o jakiej pracy marzą, przeważnie mówią o aktorkach, piosenkarkach, nauczycielkach, strażakach, policjantach i kierowcach radiowych. Z czasem okazuje się, że te dziecięce mrzonki niewiele mają wspólnego z realnym światem. Niewiele osób przez całe życie dąży do upragnionego celu. Częściej borykamy się z wątpliwościami, jaką drogę wybrać, by nie zasilić grona bezrobotnych.

Kiedyś wszyscy sądzili, że dyplom ukończenia wyższej uczelni zagwarantuje dobrą pracę. Dzisiaj bardziej niż dyplomy liczą się umiejętności i najlepiej od razu doświadczenie. Pracodawcy poszukują osób, które bez większego wkładu z ich strony od razu zaczną przynosić dochody. Nie dziwi zatem fakt, że wśród ofert zatrudnienia pojawiają się najczęściej te dla absolwentów techników i szkół zawodowych. W każdym województwie naszego kraju brakuje mechaników, ślusarzy, spawaczy, hydraulików, kucharzy czy osób zajmujących się sprzątaniem. Osoby z takimi kwalifikacjami bez większego problemu mogą znaleźć pracę, także za granicą. A zarobki w tych branżach są stosunkowo wysokie i wciąż rosną. Wiele osób doświadczyło na własnej skórze braku fachowców, na przykład w branży budowlanej. Począwszy od ekip stawiających mury, przez hydraulików, elektryków, po osoby zajmujące się pracami wykończeniowymi. Osoby cieszące się renomą mają kalendarz zapełniony na rok do przodu, a ich stawki są wysokie. Takie inwestycje jednak planowane są na całe życie, więc każdy rozsądny człowiek wybierze jakość, nawet jeśli wiąże się ona z większymi kosztami.

Czyszczenie samolotu

Warto wcześniej pomyśleć o ścieżce zawodowej /sxc.hu

Wiele ze wspomnianych wyżej zawodów można określić jako typowo męskie np. druk Warszawa. Jednak i kobiety mogą tak zaplanować swą karierę, by w przyszłości znaleźć satysfakcjonującą pracę. Jedną z możliwości jest praca tłumacza. Szczególnie jeśli ktoś doceni wartość języków spoza Europy niech sięgnie na przykład po fiński, norweski, japoński czy chiński. Na tłumaczenia popyt znajdzie się bez problemu, a wszystko to spowodował między innymi kryzys gospodarczy, który wymusił na przedsiębiorcach poszukiwania nowych rynków zbytu i pracy. Decydując się na profesję tłumacza warto ukończyć równolegle, lub na studiach podyplomowych, kierunki ekonomiczne, związane z handlem międzynarodowym czy chociażby mieć podstawy przedsiębiorczości.

Wśród ofert pracy pojawiają się także propozycje dla przedstawicieli handlowych czy bankowców. Praca niemalże dla każdego, kto sprawdza się w kontaktach z drugim człowiekiem i nie straszne mu zagadnienia finansowe. Oba te zawody wiążą się jednak z dużą presją sprzedażową, dlatego najlepiej sprawdzą się tu osoby o dużej odporności psychicznej.

Planując swoją przyszłość, warto przeglądać badania rynku pracy i analizy specjalistów. Jeśli nadal nie będziemy wiedzieli, co chcemy robić w życiu, możemy chociaż wykluczyć zawody, które niemal z góry związane są z trudnościami ze znalezieniem stałego zatrudnienia.

Warto zajrzeć również na: