Przebieg typowej rozprawy sądowej

Przebieg typowej rozprawy sądowej

10 grudnia 2014 0 przez Maks

Adwokat jest osobą, która posiada wykształcenie wyższe na kierunku prawniczym. Musi mieć też ukończoną aplikację adwokacką, czyli czteroletni staż. Po jej zakończeniu zdaje się egzamin, którego zaliczenie skutkuje nadaniem uprawnień. Po spełnieniu tych wymagań możliwe jest założenie własnej kancelarii adwokackiej lub zatrudnienie się w już istniejącej. Podstawowym zadaniem takiej osoby jest reprezentowanie klientów w sprawach sądowych. Mogą oni brać udział we wszelkiego rodzaju rozprawach, które dotyczą prawa w każdym zakresie – od karnego, przez cywilne i na spadkowym kończąc. Dla osób, które korzystają z takich usług jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala to na przechylenie szansy zwycięstwa w danej rozprawie sądowej. Wiadomo, że podczas takiej sprawy każda ze stron chce uzyskać werdykt, który będzie dla niej korzystny. Będzie się starała za wszelką cenę przekonać sędziego do tego, że racja jest po jej stronie. Nie zawsze jednak wiemy co jest ważne i jak dane przepisy interpretować. Dlatego warto jest korzystać z pomocy osób, które biegle orientują się w przepisach prawnych i wiedzą jak wygląda przebieg rozprawy.

Obrońca sądowy

Od sędziego zależny jest wyrok (sxc.hu)

Od sędziego zależny jest wyrok (sxc.hu)

Z pomocy adwokatów korzystają wszyscy. Powszechnie panuje przekonanie, że jest to luksus, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. W przypadku mniej złożonych spraw są to koszty na poziomie kilku tysięcy złotych – biorąc pod uwagę złożoność takich prac oraz premiując ich wiedzę i wykształcenie – jest to stosunkowo niewiele. W przypadku spraw karnych mogą to być wyższe wartości, ale wszystko ustalanie jest indywidualnie. Musimy pamiętać również o tym, że przysługuje nam pełnomocnik z urzędu. Jego usługi są darmowe i nie musimy za nie niczego płacić. Zwykle jednak zajmuje się wieloma sprawami w tym samym czasie i nie jest w stanie zająć się naszą sprawą w takim zakresie jak powinien.

Rozstrzygnięcie wyroku

Wieliczka adwokat ma więc bardzo odpowiedzialne stanowisko. Musi za wszelką cenę wybronić swojego klienta tak, aby wyrok sądowy był na jego korzyść. Szczególnie duże emocje panują podczas rozpraw karnych, które są nagłaśniane przez media. Wtedy takie osoby mają o wiele trudniejsze zadanie, ponieważ muszą się liczyć tez z presja społeczeństwa. Głównie w sytuacjach, gdy opinia publiczna jest przekonana, że dana osoba jest winna wszystkim zdarzeniom, a adwokat mimo tego ją broni. W polskim prawie każdy człowiek ma prawo do obrony i nawet jeżeli jest temu winny to może starać się o ułaskawienie.

Warto zajrzeć również na: