Profilaktyka dbania o zęby i dziąsła

Profilaktyka dbania o zęby i dziąsła

25 kwietnia 2016 Wyłącz przez Daniel

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie na stan zębów oraz dziąseł. Jeżeli chcemy uniknąć dolegliwości z tym związanych to musimy położyć duży nacisk na profilaktyczne dbanie o zdrowie. Przede wszystkim ważne jest szczotkowanie. Za jego pomocą usuwamy największą liczbę bakterii oraz resztek pokarmowych. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy, która tak naprawdę jest chorobą bakteryjną. Do jej rozwoju dochodzi na skutek dużej pod wpływem cukru. To on jest pożywką dla bakterii, które odżywiają się nimi i następnie wytwarzają związki kwasowe, które osłabiają zęby i rozpuszczają jego strukturę. Dlatego to właśnie słodycze psują w największej mierze zęby – mają one ogromną zawartość cukru, która odkłada się później w całej jamie ustnej. Nie oznacza to, że musimy całkowicie odstawić słodycze i w ten sposób zyskamy przepiękny i zdrowy uśmiech. Jest wiele innych produktów, które również maja sporo cukru, ale wcale nie są słodkie. Musimy uważać na to co jemy i pilnować się, aby po jedzeniu pójść umyć zęby.

Szczotkowanie zębów

Nie po każdym posiłku powinniśmy jednak je szczotkować. Jeżeli zjemy coś mocno kwasowego jak na przykład owoce to może okazać się, że zęby zostaną w pewien sposób zmiękczone. Szczotkowanie ich w takim stanie może powodować ich zniszczenie. Dlatego warto jest uważać i wiedzieć jak powinno robić się to prawidłowo. Samo używanie szczoteczki do zębów nie jest wystarczającą ochroną przed próchnicą. Nie jest ona w stanie dotrzeć wszędzie tam,gdzie powinna i dlatego oczyszczenie jest jedynie częściowe. Najwięcej resztek pokarmowych odkłada się w przestrzeniach między zębowych, czyli tam, gdzie szczoteczki nie sięgają. Aby ich się pozbyć należy używać nici dentystycznych. Według badań niewiele osób jej używa, co niestety przekłada się później na stan uzębienia. Jest to rzecz, która powinna być w każdym domu i używana przynajmniej raz w ciągu dnia. Oprócz tego mamy jeszcze do dyspozycji wszelkiego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej. One również są ważne i potrafią wiele zmienić na naszą korzyść.

Stomatologia (sxc.hu)

Stomatologia (sxc.hu)

Profilaktyka zdrowotna

Przede wszystkim za ich pomocą jesteśmy w stanie wypłukać jamę ustną, co jest rzeczą naprawdę ważną. Poza tym będziemy w stanie również usunąć bakterie, które wcześniej nie zostały jeszcze zneutralizowane. Stosowanie takiego połączenia jest niemal gwarancja tego, że będziemy mieli zdrowe i mocne zęby. Jeżeli chcemy mieć jednak pewność, że wszystko jest w porządku i nie będzie dochodziło do żadnych problemów to warto jest chodzić na wizyty kontrolne. Stomatolog Jelenia Góra jest w stanie pomóc nam w dbaniu o uzębienie. Są one ważne, bo na nich jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele o ich stanie. Jeżeli konieczne będzie podjęcie jakichś działań medycznych to od razu będziemy wiedzieli co nasz czeka i najpewniej będziemy mogli też wykonać taki zabieg od razu. Nie będziemy dopuszczali do tego, aby zmiany zaszły za daleko. Jeżeli coś pojawi się już na początku to będzie mogli podjąć szybką interwencję, która nie będzie w żaden sposób bolesna. Warto jest decydować się na takie rozwiązania, bo mają one największą szansę powodzenia w profilaktyce dbania o zęby i dziąsła.

Warto zajrzeć również na: