Problemy ze złośliwym oprogramowaniem

Problemy ze złośliwym oprogramowaniem

10 grudnia 2014 Wyłącz przez Maks

W dzisiejszym świecie ogromnie ważną rolę odgrywają komputery. Jest to podstawowe źródło pracy, które pozwala na tworzenie dokumentacji, kontakt z klientami, zarządzanie bazą danych oraz na prowadzenie rozliczeń. W szczególności, gdy mamy stałe podłączenie do internetu. Stwarza nam to duże możliwości, ale może też powodować zagrożenia. W jaki sposób? Przede wszystkim za pośrednictwem malware, czyli złośliwego oprogramowania. Są to wszystkie programy, których zadaniem jest uprzykrzenie życia wszystkim użytkownikom komputera. Ich działanie jest różne i nie można jednoznacznie określić jakie szkody powinny zostać wyrządzone, aby można było nazwać je w ten sposób. Przede wszystkim rozróżnia się je po sposobie przenikania do komputera. Stąd pojawia się podział na wirusy, robaki, backdoory itd. Każdy z nich wykorzystuje nieco inne algorytmy i przez to walka z nimi jest utrudniona. Żeby dany fragment kodu został uznany za malware musi działać on w sposób celowy. Jeżeli dany program przypadkowo powoduje utrudnienia w pracy to nie można go uznać za złośliwe oprogramowanie.

Korzystanie z internetu może spowodować infekcję naszego systemu (sxc.hu)

Korzystanie z internetu może spowodować infekcję naszego systemu (sxc.hu)

Powolny komputer

Najbardziej typowymi objawami jest spowolnione działanie komputera. Jest to zauważalne gołym okiem i sprawia, że nawet podstawowe rzeczy przychodzą z trudnością. Strony internetowe ładują się w nieskończoność lub w ogóle się nie otwierają. Mogą pojawić się problemy z wyszukiwaniem informacji – będzie się otwierał inna strona niż chcielibyśmy. Niektóre wirusy są tak inwazyjne, że powodują uszkodzenie plików systemowych. Wtedy nasz komputer nie będzie mógł zostać uruchomiony albo będą pojawiały się błędy systemowe. Takie coś jest niezwykle niekorzystne i zmniejsza komfort pracy na komputerze. Musimy pozbyć się wszystkich szkodliwych wirusów. Możemy to osiągnąć na różne sposoby.

Ochrona antywirusowa

Najbardziej skuteczne jest wprowadzenie ochrony antywirusowej. Jednym z takich programów jest ESET. Pozwala na wykrycie zainfekowanych plików oraz ich usunięcie. Monitoruje nasz system na bieżąco i nie dopuszcza do tego, żeby „infekcja” przedostała się na inne pliki. Posiada ogromną bazę sygnatur, która pozwala na wykrycie i pozbycie się większości wirusów jakie istnieją. Jest na bieżąco monitorowany i wykorzystuje możliwości, które oferowane są przez chmurę obliczeniową. Z tego powodu jest niezwykle wydajny i nie powoduje spowolnionej pracy komputera (co jest poważnym problemem tego rodzaju oprogramowania).

Warto zajrzeć również na: