Prąd elektryczny i instalacje

Prąd elektryczny i instalacje

4 sierpnia 2015 Wyłącz przez Daniel

Praca z prądem elektrycznym jest niezwykle niebezpieczna. Z tego powodu do niej dopuszczane powinny być wyłącznie osoby, które mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności. W innym razie może dojść do poważnego wypadku, który zakończyć może się poważnymi obrażeniami ciała lub nawet śmiercią. Jest to sytuacja, do której nie wolno pod żadnym pozorem dopuścić. Niestety w niektórych zakładach pracy zasady bezpieczeństwa nie są zbyt popularne i panuje tam tzw. wolna amerykanka – każdy robi co chce i nie przejmuje się tym, że nie jest to jego zakres kompetencji. Pracodawca nic z tym nie robi, bo pasuje mu układ, że nie musi zatrudniać specjalistów z różnych branż, bo wszystkim zajmują się jego pracownicy. W ten sposób jest on w stanie zarobić znacznie więcej pieniędzy i przeznaczyć je na swoje wynagrodzenie. Jest to jednak niedopuszczalne z punktu widzenia pracowników, które w ten sposób bardzo ryzykują i narażają się na wiele kłopotliwych sytuacji.

Instalacje elektryczne

Instalacje elektryczne Kraków powinny być montowane i serwisowane przez specjalistów. Jest to niezwykle ważne, bo osoby niemające pojęcia o elektryce mogą zostać zwyczajnie porażone prądem. Jest to śmiertelnie niebezpieczne i może doprowadzić do ustania pracy serca. Podobnie jest w przypadku, gdy będzie ona nieodpowiednio zaizolowana – w te sposób może dojść do zwarcia i powstania pożaru, który będzie w stanie wyrządzić ogromne szkody materialne. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy zajmujący się tego rodzaju zagadnieniami mieli odpowiednie kwalifikacje i uprawnienie nadane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Znak ostrzegawczy przed możliwością porażenia prądem (sxc.hu)

Znak ostrzegawczy przed możliwością porażenia prądem (sxc.hu)

Niebezpieczestwo

Podobne zasady dotyczą nas również w domowym zaciszu. Również nie powinniśmy dopuszczać się samodzielnych napraw i grzebania w puszkach elektrycznych. Coś może się nam wydawać bezpieczne, ale tak naprawdę będzie pod napięciem, co prawda w gniazdku domowym nie ma wysokiego napięcia, które zabija na miejscu, ale jest w stanie wywołać zawał serca. Osoby młodsze i zdrowe mogą wyjść z takiego porażenia bez szwanku, ale jest to raczej rzadkość. Pamiętajmy o tym jeżeli będziemy planowali robić z prądem – w ten sposób będziemy się pilnowali i nie narazimy się na szkody, które mogą być zagrożeniem zarówno dla nas, jak i dla osób trzecich.

Warto zajrzeć również na: