Pracuj bez bólu

Pracuj bez bólu

15 kwietnia 2016 Wyłącz przez Piotr

 

Jeśli prowadzisz własne biuro, ciąży na Tobie odpowiedzialność związana z przestrzeganiem zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Są to zasady, które regulowane są Kodeksem Pracy, a ich wykonywanie sprawdzane jest przez Inspekcję Pracy.  Warto zatem wiedzieć, jakie podstawowe warunki należy zapewnić pracownikom biurowym.

światło dzienne (sxc.hu)

światło dzienne (sxc.hu)

Przede wszystkim, zwróć uwagę, że Twój zespół wykonuje pracę siedzącą.  Ważne jest za to zagwarantowanie wygodnego fotela – miękkiego i z oparciem. Powinien być on regulowany pod względem wysokości, aby każdy mógł dopasować ją sobie do własnego wzrostu. Drugą sprawą, której warto się przyjrzeć, jest monitor komputera. Dobrze by było, aby w ustawieniach zaznaczyć odpowiednią dla oczu jasność i kontrast. Niektóre monitory mają opcję ułatwiającą czytanie. Białe tło zamienia się wtedy w lekko żółtawe, a litery są wyraźniejsze.

Możesz także nauczyć swoich pracowników zasad pracy przy komputerze z punktu widzenia zdrowia oczu. Niestety, jeśli długo wpatrujemy się w monitor, oczy zaczynają boleć, a w następstwie tego, często boli też głowa. Gałki oczne, to mięsień, jak każdy inny, dlatego trzeba go ćwiczyć, aby jego zdolności nie zanikały. Raz na godzinę należy odejść od komputera. Warto popatrzeć przez okno i kierować wzrok na obiekty bliskie i dalekie na zmianę. Wpatrywanie się w zielony kolor jest także relaksujący dla oczu.

Na koniec, przyjrzyj się jakie masz oświetlenie biura.  Jest to bardzo istotna kwestia. Pokój musi być jasny, najlepiej z dużymi oknami. Światło powinno być jak najbardziej naturalne, dlatego jarzeniówki, to nie zawsze dobry wybór. Jeśli natomiast już zamontowałeś świetlówki na suficie, możesz postawić na każdym biurku  dodatkową lampkę.  Powinna ona mieć nieprzezroczysty abażur i świecić łagodnym światłem.

Warto zajrzeć również na: