Pierwsze w Polsce Afrykarium

Pierwsze w Polsce Afrykarium

13 lipca 2016 Wyłącz przez Marta

We Wrocławiu, przy ulicy Wrólewskiego znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym odtworzone zostały afrykańskie ekosystemy wodne oraz lądowe. To tutaj możemy udać się do podwodnego świata pełnego egzotycznych gatunków ryb i roślin a także zawitać do kongijskiej dżungli i Kanału Mozambickiego. A wszystko to w jednym miejscu. O czym mowa? O wrocławskim Afrykarium zlokalizowanym na terenie ogrodu zoologicznego.

Wrocławskie oceanarium jest pierwszym tego typu kompleksem w Polsce. W jego skład wchodzi dziewiętnaście akwariów, basenów i akwenów o łącznej pojemności ponad 15 milonów litrów wody i powierzchni niespełna 5 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekt oddano do użytku po wielu latach budowy w październiku 2014 roku i od tej pory Afrykarium notuje rekordową frekwencję.

a

Afrykarium jest podzielone na część zewnętrzną i wewnętrzną. Na zewnątrz znajdują się dwa baseny i plaże, na których spotkać możemy zarówno pingwiny jak i kotiki afrykańskie. O wiele bardziej reprezentacyjna jest jednak część wewnętrzna, czyli żelbetowy moloch o długości ponad 160 metrów, w którym prezentowane są cztery rodzaje biotopów Afryki. Zwiedzający zostają zabrani na Wybrzeże Morza Czerwonego porośniętego rafą koralową oraz nad jeziora Tanganika i . W basenach Afrykarium oprócz egzotycznych ryb i hipopotamów pływają także rekiny brunatne i płaszczki a także krokodyle nilowe. Ale to nie wszystko. Sympatycy ptaków będą mieli także okazję zobaczyć czepigi rudawe, ibisy białowąse i warugi. Spośród czterech basenów wewnętrznych wchodzących w skład kompleksu największy osiąga imponującą objętość 3100 metrów sześciennych.

d

Jednak największą gratką dla turystów nie są niezwykłe okazy a sposób poprowadzenia tras zwiedzania. Biegną one bezpośrednio pod powierzchnią basenów tak, że odnosimy wrażenie jakbyśmy byli częścią środowiska naturalnego ryb i zwierząt. Afrykarium dostarcza niezapomnianych i intensywnych wrażeń, nie tylko ze względu na ogromne rozmiary ale przede wszystkim z racji na niezwykle egzotycznych i rzadkich mieszkańców. Ta zrealizowana z rozmachem i rozmysłem inwestycja z pewnością zachwyci każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę.

Warto zajrzeć również na: