Piękna i oryginalna posadzka ozdobą naszych domów

Piękna i oryginalna posadzka ozdobą naszych domów

18 września 2014 Wyłączone przez Piotr

Budując dom czy remontując mieszkanie warto postawić na produkty najwyższej jakości, które będą służyły nam przez wiele lat. Bardzo często podczas takich prac skupiamy się na elementach dekoracyjnych – najczęściej na wyposażeniu. Zapominamy, że pięknie wykończona ściana czy podłoga mogą wpłynąć na estetykę pomieszczenia. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, w jaki sposób wykończyć i zaaranżować zwykłą podłogę, by stanowiła ozdobę naszego domu.

 

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest zastosowanie płytek ceramicznych czy kamiennych. Ich niewątpliwymi zaletami są: duża dostępność, bogactwo wzorów i kolorów, łatwość w utrzymaniu w czystości i stosunkowa łatwość w kładzeniu. Najczęściej stosowane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz intensywnie użytkowanych. Płytki ze względu na swą trwałość są odporne na uszkodzenia oraz zarysowania. Stosuje się je z powodzeniem przy ogrzewaniu podłogowym. Obecnie na rynku budowlanym znajdziemy płytki na każdą kieszeń oraz odpowiadające każdemu gustowi. Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować ich rozłożenie, a mogą powstać zadziwiające aranżacje.

Posadzka drewniana /sxc.hu

Posadzka drewniana /sxc.hu

 

Innym sposobem, by wprowadzić odpowiedni nastrój, do naszych mieszkań, jest zakup paneli drewnianych. Możemy skorzystać z tradycyjnych paneli dostępnych w większość marketów budowlanych. Dla bardziej wymagających klientów istnieje bogaty rynek drewna egzotycznego. Pochodzi ono najczęściej z Afryki, Indonezji lub terenów położonych nad Amazonką. Jest to drewno, z którego wykonuje się zarówno deski na parkiet czy popularne panele. Wyróżnia się ono dużo większą trwałością i oryginalną kolorystyką. Pewne gatunki drewna egzotycznego nadają się także do pomieszczeń o dużej wilgotności. Należy jednak wziąć pod uwagę, że cena tego materiału też jest odpowiednio wysoka.

 

Być może przy pracach wykończeniowych obejmujących posadzki, warto sięgnąć po materiały nieco bardziej oryginalne. Jednym z nich jest żywica na posadzki. Do tej wykorzystywana była w dużych pomieszczeniach, w których przebywało więcej osób, jak na przykład: sale gimnastyczne, sale wystawowe czy korytarze w budynkach użyteczności publicznej. Jednak od pewnego czasu żywica na posadzki wykorzystywana jest również w domach prywatnych. Najczęściej sięga się po jej dwie odmiany: epoksydową oraz poliuretanową. Pierwsza z nich charakteryzuje się mniejszą odpornością na zarysowania i jej kolor może ulec zmianie pod wpływem działania promieni słonecznych. Natomiast żywice poliuretanowe są bardziej trwałe i ich kolor jest stały. Oba te rodzaje różni także cena. Żywice epoksydowe są oczywiście tańsze. Ponieważ rynek wykorzystujący ten surowiec w prywatnych projektach jest stosunkowo młody, warto zainwestować w firmy doświadczone w tej materii. Błędy podczas prac wykończeniowych mogą znacząco wpłynąć na jakość i trwałość żywicy.

 

W branży budowlanej i architektonicznej pojawia się również propozycja bambusa jako materiału do wykonywania podłóg. Surowiec ten charakteryzuje się twardością większą nawet od dębu, stąd jego duża trwałość i wytrzymałość. Deski i panele wykonywane są z rozcinanych łodyg bambusa. W procesie tym wykorzystuje się już 5- lub 6-letnie rośliny, dlatego jest to roślina niezwykle wydajna. Rozcięte łodygi poddawane są moczeniu w gotującej się wodzie z domieszką odpowiednich związków chemicznych. Podłoga wykonana z bambusa ma niepowtarzalny białawożółty kolor i nadaje pomieszczeniom niezwykle egzotyczny charakter.

 

Przeszukując Internet czy korzystając z porad fachowców odnajdziemy jeszcze mnóstwo innych propozycji wykończenia podłóg. Decydując się na konkretny materiał, zapoznajmy się przede wszystkim z jego trwałością, sposobem konserwacji oraz możliwościami aranżacyjnymi, jakie przed nami otwiera.

Warto zajrzeć również na: