Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi

25 listopada 2015 Wyłącz przez Daniel

Każdy z nas ma w rodzinie osoby starsze. Stąd powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze są oni w stanie radzić sobie samodzielnie. Jest wiele takich sytuacji, w których będą potrzebowali naszej pomocy. Niestety nie zawsze będziemy w stanie jej udzielić, bo na przykład będziemy mieli nadmiar obowiązków służbowych. W takim przypadku konieczne byłoby zwolnienie się z pracy, aby móc otoczyć taką osobę opieką. Wiele osób postępuje właśnie w taki sposób, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli mamy dobrą pracę, z której jesteśmy zadowoleni i pozwala nam się rozwijać to nie powinniśmy z niej rezygnować jedynie po to, aby móc zajmować się bliską nam osobą. W ten sposób co prawda będziemy w stanie zadbać o jej potrzeby, ale nie będziemy mieli poza tym zajęcia i będziemy zależni od swojego współmałżonka. W ten sposób również do domowego budżetu będzie wpływało mniej pieniędzy, co też jest dość dużym problemem. Jeżeli będziemy chcieli wyjść z takiej sytuacji w odpowiedni sposób to jak najbardziej będziemy mieli takie możliwości. Musimy jednak zmienić trochę swoją mentalność i zobaczyć jak takie rzeczy rozwiązuje się na zachodzie Europy. W takich państwach rzadko kiedy rodzina zajmuje się chorym – takie zadanie należy przede wszystkim do domów opieki, które mają ku temu odpowiednie możliwości.

Opieka nad seniorem

Zajmowanie się takimi rzeczami we własnym domu nie jest możliwe. Nie mamy przecież właściwego wyposażenia, które pozwoliłoby na opiekę nad osobą starszą. Na dodatek jeżeli choruje na coś poważnego to tym bardziej nie będziemy w stanie otoczyć jej prawidłową opieką. Jest to dla nas poważnym problemem, z którego jednak będziemy musieli znaleźć dobre rozwiązanie. Jeżeli nie czujemy się kompetentni do tego, aby zajmować się osobą starszą i chorującą np. na Alzheimera to nie powinniśmy na siłę otaczać jej opieką. O wiele lepiej będzie zagwarantować jej odpowiednie warunki, które będzie mogła pozwolić sobie przede wszystkim w specjalistycznych ośrodkach, które zajmują się opiekowaniem osobami starszymi. W takim miejscu będzie mogła liczyć nie tylko na właściwą opiekę medyczną, ale również na kontakt z osobami w podobnym wieku. Dla takiej osoby możliwość kontaktowania się z ludźmi w podobnej sytuacji jest również ważny i powinniśmy zapewnić im również takie możliwości.

Osoby starsze potrzebują stałej opieki (sxc.hu)

Osoby starsze potrzebują stałej opieki (sxc.hu)

Dom spokojnej starości

Dom seniora jest więc najlepszym rozwiązaniem dla takiej osoby. Zapewnia on nie tylko właściwą opiekę, ale również dostarcza rozrywki i towarzystwa. Musimy o takich rzezach pamiętać, bo w innym przypadku niestety nie będziemy w stanie odnaleźć właściwego rozwiązania i niestety poświęcimy całe swoje życie takiej osoby. Wile osób uważa, że właśnie w taki sposób powinno się postępować. Że naszym normalnym obowiązkiem jest przyjęcie osoby starszej do siebie i otoczenie jej opieką. W takim przypadku cała uwaga zwrócona jest tylko na potrzeby osoby w podeszłym wieku i zupełnie nie zwraca się uwagi na potrzeby opiekunów. Nie można tego utożsamiać z niewdzięcznością czy też obojętnością.

Warto zajrzeć również na: