Opieka nad osobą chorą i starszą

Opieka nad osobą chorą i starszą

3 listopada 2014 Wyłącz przez Maks

Choroby zdarzają się każdemu z nas. Nikt ich nie wybiera oraz nie ma wpływu na ich powstawanie. Dlatego nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego czy my również będziemy musieli zmagać się z tego rodzaju problemami. Konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, które pozwolą nam na poradzenie sobie z tego rodzaju przeciwnościami losu. Tym bardziej, gdy to nie nam zagraża taka choroba, ale komuś z naszego najbliższego otoczenia. Nie możemy takiej osoby pozostawić samej sobie – musimy podjąć odpowiednie działania, które będą zmierzały do tego, aby wyeliminować problemy z tym związane. Jest to niezwykle ważne i wpływa w dużym stopniu na to jak ludzie podchodzą do każdego dnia. Musimy umożliwić takim osobom możliwe jak najbardziej normalne funkcjonowanie. Tym bardziej, gdy takie osoby maja znacznie utrudnione możliwości poruszania się. Wtedy konieczne będzie podejmowanie odpowiednich działań, które związane są z tym, aby zadbać o ściśle określone funkcje organizmu.

Opieka nad osobami chorymi jest niezwykle ważna /sxc.hu

Opieka nad osobami chorymi jest niezwykle ważna /sxc.hu

Problemy zdrowotne

W przypadku, gdy dana osoba jest unieruchomiona i przez większość czasu leży w łóżku to może dochodzić do problemów z odleżynami. Są to rany, które spowodowane są poprzez ucisk danego miejsca i niedotlenienie tkanek. W przypadku, gdy taka osoba leży przez dłuższy czas to może dochodzić do powstawania problemów tego rodzaju. Konieczne jest więc pobudzanie takiej osoby do tego, aby zmieniała pozycję ciała. Przyjmuje się, że wysterczając jest to raz w ciągu dwóch godzin. Ważnym elementem jest też rehabilitacja, która zwiększa sprawność danej osoby i powoduje, że możliwe będzie samodzielne podnoszenie się. Ważne jest to, aby wprowadzić trochę ruchu, który spowoduje, że nie będzie dochodziło do powstania problemów tej natury. Można stosować też poduszki przeciwodleżynowe albo materace. Są one bardzo skuteczne, ponieważ powodują, że nie dochodzi do zbyt mocnego ucisku.

Odleżyny

Odleżyny są o tyle problematyczne, że bardzo trudno jest je wyleczyć. Są to rany martwicowe, które powstają na skutek gnicia i odpadania części skóry lub mięśnia. Konieczne jest więc oczyszczalnie ran. W praktyce lekarskiej stosowane są na przykład larwy owadów, które zjadają martwą tkankę i powodują, że nie dochodzi do powstania infekcji. Następnie taką ranę się bandażuje. Konieczne jest jej osuszanie, zmienianie opatrunków i oczyszczanie. W ten sposób możliwe jest zagojenie rany, ale zazwyczaj trwa to przez dłuższy czas. Na dodatek przez takie obrażenia osoba nie może leżeć na tej stronie co powoduje powstawanie odleżyn po przeciwległej części ciała.

Warto zajrzeć również na: