Ogrzewanie przez piece akumulacyjne – czy warto?

Ogrzewanie przez piece akumulacyjne – czy warto?

13 lipca 2016 0 przez Marta

W zimie temperatura jest w stanie spaść znacznie poniżej zera stopni. W tym czasie warunki i komfort zamieszkania może być zdecydowanie niższy, co może stanowić już poważniejszy problem dla domowników. Konieczne będzie znalezienie takiego sposobu ogrzewania, które będzie spełniało nasze wymagania i dodatkowo nie będzie zbyt kosztowne. Na obecny moment dostępnych jest kilkanaście różnych sposobów na ogrzewanie domu więc mamy z czym się zapoznać oraz co analizować pod kątem wykorzystania u siebie. W domach prywatnych najczęściej spotyka się ogrzewanie poprzez kotły CO, w których spala się węgiel lub inny wysokoenergetyczny materiał. Taki rodzaj ogrzewania może i jest wydajny, ale jego użytkowanie może też sprawić znaczne problemy. Zwłaszcza dla osób starszych, które nie mają sił, aby dokładać do pieca czy też przerzucać węgiel do kotłowni w czasie dużego mrozu. Niestety z tym wiąże się wykorzystanie takiego sposobu ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne

O wiele lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, które można zamontować właściwie wszędzie. Jedynym warunkiem jest dostęp do instalacji, co nie powinno być żadnych problemem. Jest to sposób nieco droższy niż ogrzewanie węglowe, ale oferujące też niewspółmiernie wyższy komfort zamieszkania. Jeżeli będziemy chcieli podnieść temperaturę w pomieszczeniu to wystarczy tylko, że wybierzemy odpowiednią wartość na panelu kontrolnym. W ten sposób instalacja zacznie pracować z większą mocna i dostarczy więcej ciepła do pomieszczeń. Takie ogrzewanie może być montowane w sposób klasyczny lub też jako ogrzewanie podłogowe. Oba te rozwiązania są wygodne i świetnie sprawdzają się w każdym zastosowaniu. Problemem może być wspomniana wcześniej cena. Nie każdy będzie gotów dołożyć kilkadziesiąt złotych każdego miesiąca tylko dlatego, aby mieć odpowiednie warunki cieplne. Dlatego dla wielu taki sposób jest skazany z góry na niepowodzenie. Nie musimy rezygnować w tak szybki sposób, bo zawsze można znaleźć rozwiązanie, które nie będzie wcale takie najgorsze.

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych rzeczy mających wpływ na komfort domowników (sxc.hu)

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych rzeczy mających wpływ na komfort domowników (sxc.hu)

Piece akumulacyjne

Jedną z takich rzeczy będą przede wszystkim piece akumulacyjne. One również działają w oparciu o prąd elektryczny. mogą one magazynować energię cieplną i oddawać ją w późniejszym czasie. Warto wykorzystać tą właściwość do tego, aby pozyskiwać ciepło taniej niż normalnie. Jeżeli piec zostanie podłączony do prądu w nocy to możemy liczyć tym samym na zniżkę u dostawcy prądu elektrycznego. Zwykle w porze nocnej jest on zdecydowanie tańszy, co może sprawić, że takie ogrzewanie będzie dla nas wygodniejsze. W ciągu dnia będziemy korzystali z magazynowanego ciepła, co pozwoli na zapewnienie właściwej dla nas temperatury przez cały dzień. Używanie tego rodzaju urządzenia nie powinno nastręczać nam żadnych problemów, a sama obsługa jest podobna do standardowego ogrzewania elektrycznego. Jedyną niedogodnością jest to, że musimy pamiętać, aby przed snem podłączyć taki piec do sieci, aby mógł ponownie zgromadzić energię cieplną.

Warto zajrzeć również na: