Odnawialne źródła ogrzewania

Odnawialne źródła ogrzewania

24 lutego 2015 0 przez Maks

W zimie jedną z ważniejszych rzecz jest to, aby nasz dom był ogrzany do odpowiedniej temperatury. W ten sposób będziemy mogli spędzać w nim czas możliwie jak najbardziej komfortowo. Nie będziemy musieli też ryzykować wychłodzeniem organizmu, które może zakończyć się nawet poważnymi infekcjami dolnych dróg oddechowych. Dzisiaj na szczęście mamy ogromne możliwości na wybór ogrzewania do nowego domu. Każde z nich korzysta z innego sposobu na pozyskanie ciepła. Z tego względu posiadają one wady i zalety, które powinniśmy przeanalizować i dostosować do naszych konkretnych potrzeb. W ten sposób będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy lub na przykład zagwarantować sobie możliwie jak najwygodniejszą obsługę. Dla różnych osób co innego będzie miało znaczenie i stąd tak wielka różnorodność w sposobach ogrzewania. Szczególnie atrakcyjne wydają się odnawialne źródła, które nie dość, że są tanie to jeszcze pozostają w zgodnie z naturą i są całkowicie ekologiczne.

Kolektory słoneczne

Jednym z takich rozwiązań są kolektory słoneczne. Są to urządzenia, które wykorzystują słońce do gromadzenia energii, która podgrzewa wodę krążącą w naszej instalacji ciepłowniczej. W ten sposób bez żadnych kosztów jesteśmy w stanie ogrzać dom. Tak byłoby w idealnych warunkach i to w dniach, gdy panuje możliwie jak najmniejsze zachmurzenie. Na co dzień jednak nie będziemy mogli zejść aż tak bardzo z ceny. W Polsce większość dni jest pochmurna i stopień nasłonecznienia jest naprawdę nieduży. Nie pozwoli to więc na ogrzewanie tylko za pomocą tego rozwiązania. Najbardziej ogrzewania potrzebujemy zimą, czyli w czasie, gdy niebo prawie przez cały czas jest zakryte przez chmury. Dlatego nie będzie to aż tak dobre rozwiązanie jak początkowo się wydawało. Może jednak pozwolić oszczędzić część pieniędzy, gdy będzie pracowało jako wsparcie dla podstawowego ogrzewania.

Pompa ciepła

Kolektory słoneczne (sxc.hu)

Kolektory słoneczne (sxc.hu)

Inną możliwością są pompy ciepła Toruń. Ich zadaniem jest odwrócenie kierunku przepływu ciepła. W ten sposób możliwe będzie podgrzewanie powietrza w naszym domu. Najważniejszym elementem tego rozwiązania jest pompa, która zasilana jest elektrycznie. Powoduje to pewne zużycie energii elektrycznej, ale jest i tak wielokrotnie mniejsze niż w przypadku ogrzewania strice elektrycznego. W ten sposób jesteśmy w stanie ogrzać swój dom i to przy możliwie jak najmniejszym nakładzie finansowym.

Warto zajrzeć również na: