Ochrona zawodów medycznych. Środki ochrony indywidualnej.

Ochrona zawodów medycznych. Środki ochrony indywidualnej.

2 września 2014 Wyłącz przez Maks

Pracownicy zawodów medycznych są szczególnie narażeni na różnego rodzaju czynniki, które mogą powodować utratę zdrowia lub zarażenie się drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dzieje się tak, ponieważ mają oni styczność z ludzkimi wydzielinami, które mogą przenosić bakterie, wirusy czy pasożyty. Konieczne jest więc podejmowanie wszelkich działań, które pozwolą nam na wyeliminowanie takiego zagrożenia. Stosowana jest przede wszystkim odzież medyczna, która pozwala nam na ograniczenie negatywnego wpływu poszczególnych czynników chorobotwórczych. Najczęściej stosowane są rękawice lateksowe, ponieważ w ten sposób można zabezpieczyć swoje dłonie przez bezpośrednim kontaktem z krwią pacjenta. Jest to również ochrona dla chorej osoby, ponieważ w ten sposób możliwe jest przenoszenie chorób, na które jest znacznie bardziej narażony np. podczas zabiegu medycznego lub operacji chirurgicznej.

Bezpieczeństwo

Bardzo ważną rzeczą jest to, żeby stosowane były wszelkie możliwe zabezpieczenia. Bardzo często dochodzi do zarażania się chorobami pacjentów podczas wykonywania zastrzyków. Dzieje się tak, ponieważ po tej czynności strzykawki rzadko kiedy zostają prawidłowo zabezpieczone. W ten sposób można się ukłuć i zarazić chorobami pacjenta. W tym celu stosuje się specjalne pojemniki, które służą do przechowywania zużytych strzykawek. Jest to tanie rozwiązanie, które jednak potrafi znacząco zminimalizować ryzyko przypadkowego zakażenia się chorobą. Nie jest to jedyne zagrożenie, które pojawia się na terenie placówek medycznych. W niektórych szpitalach znajdują się oddziały, gdzie przetrzymywani są pacjenci, którzy chorują na schorzenia zakaźne. Często przetrzymywani są w izolatkach, gdzie wstęp mają tylko osoby upoważnione i to tylko wtedy, gdy założą specjalne kombinezony. Tak się dzieje jednak tylko wtedy, gdy jest to rzadka choroba, która może spowodować ryzyko epidemii. W większości innych przypadków nie są stosowane aż tak radykalne środki ostrożności.

Promieniowanie

W medycynie konieczne jest stosowanie odzieży, która pozwoli na bezpieczne przeprowadzanie zabiegów /sxc.hu

W medycynie konieczne jest stosowanie odzieży, która pozwoli na bezpieczne przeprowadzanie zabiegów /sxc.hu

Personel medyczny narażony jest także ze strony maszyn, które znajdują się na wyposażeniu każdego szpitala. Przede wszystkim mowa tutaj o aparaturze, która pozwala na dokonywanie zdjęć rentgenowskich. Osoba, która odpowiedzialna jest za obsługę tego urządzenia jest ciągle narażona na kontakt ze szkodliwymi promieniami. W dalszej perspektywie może powodować to duże problemy. Może rozwinąć się choroba popromienna, która w wielu przypadkach jest śmiertelna. Konieczny jest więc projekt ochrony radiologicznej, który będzie regulował wszystkie zasady korzystania z takich urządzeń na terenie placówki medycznej. Jest on opracowywany przez osoby, które posiadają specjalne kwalifikacje pozwalające na ocenę zagrożenia promieniowaniem.

Warto zajrzeć również na: