Obsługa logistyczna, magazynowanie i dystrybucja

Obsługa logistyczna, magazynowanie i dystrybucja

28 listopada 2014 Wyłącz przez Maks

Bardzo ważnym zagadnieniem we wszystkich zakładach przemysłowych jest obsługa logistyczna. To od niej zależy jak sprawnie będzie przebiegał proces dystrybucji produktów. Jest to jeden z czynników, który wpływa na zadowolenie klientów więc należy uznać go za ważny. W każdej fabryce mamy do czynienia z rozbudowana logistyką. Są to przede wszystkim zagadnienia, które związane są z magazynowaniem gotowych wyrobów, przygotowanie ich do dalszego transportu oraz dystrybucja do poszczególnych klientów (innych zakładów, hurtowni, sklepów). W przypadku, gdy wszystko przeprowadzone jest prawidłowo to zachowane jest ciągłość i płynność realizowania zamówień. Nawet najmniejsze problemy mogą spowodować, że powstaną opóźnienia, które przełożą się na szybkość obsługi poszczególnych odbiorców. Nie powinniśmy do tego dopuszczać, ponieważ częste sytuacje tego rodzaju mogą spowodować, że firmy rozwiążą z nami kontrakt i będziemy musieli znaleźć kogoś w to miejsce. Nie zawsze okazuje się to łatwe.

Logistyka

wozek_widlowyJedną z najważniejszych rzeczy jest samo magazynowanie. Przeprowadzanie takich zadań wymaga przede wszystkim bardzo dobrej umiejętności posługiwania się urządzeniami do transportu bliskiego. Najczęściej wykorzystuje się wózki jezdniowe, które w stosunkowo łatwy sposób pozwalają na przewożenie wielkogabarytowych i ciężkich ładunków paletowych. W ten sposób można odbierać kolejne zrealizowane zamówienia, składować je w magazynie i w odpowiednim czasie ustawić do załadowania. W momencie, gdy przyjedzie tir to magazynierzy są zobowiązani do jego załadowania. Odbywa się to zazwyczaj przy udziale kilku operatorów, ponieważ jest tak szybciej i nie zajmujemy czasu kierowcy na długo. Ma to znaczenie, co zostało wspomniane już wcześniej. Zdarzają się też sytuacje odwrotne, tzn. przyjeżdża załadowany ciągnik, a to magazynierzy muszą rozładować go i umieścić w magazynie przedprodukcyjnym.

Dystrybucja

Obsługa logistyczna składa się również z drugiej bardzo ważnej części czyli aż dystrybucji i transportu. Jest to ważne, ponieważ w taki sposób możliwe jest dostarczenie odpowiednich produktów do wybranych klientów. Sprawne przeprowadzenie takich czynności jest niezmiernie ważne, bo im wcześniej rozpocznie się sprzedaż produktów tym lepiej dla zakładu przemysłowego, dla osoby prowadzącej sklep oraz dla klientów. Powoduje to powstanie sytuacji, gdzie wszyscy są zadowolenie z zaistniałej sytuacji.

Warto zajrzeć również na: