Obniżanie kosztów za rachunki

Obniżanie kosztów za rachunki

24 lutego 2015 Wyłącz przez Maks

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób może obniżyć swoje comiesięczne koszty. Z reguły nasze opłaty są wysokie i zabierają całkiem sporo pieniędzy z naszego comiesięcznego budżetu, co nie jest specjalnie dla nas korzystne. Dlatego wiele osób stara się przeanalizować zużycie mediów i sprawić, aby było ono możliwie jak najmniejsze. W ten sposób będziemy mieli możliwość obniżenia rachunków i przeznaczenie tych pieniędzy na całkiem inny cel. Dla większości osób takie działania są niezwykle ważne i z chęcią dowiedzą się w jaki sposób można zmniejszyć na przykład zużycie energii elektrycznej. Sposobów na to jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić czy wszystkie urządzenia elektroniczne są nam niezbędne. Jeżeli posiadamy coś, z czego tak naprawdę nie korzystamy to powinniśmy zastanowić się nad sprzedażą lub po prostu oddaniem komuś. W ten sposób nie będziemy musieli mieć podłączonego urządzenia, które tylko zużywa energię, a tak naprawdę nie jest przez nas właściwie użytkowane. Kolejną ważną rzeczą jest, aby pilnować, żeby podłączone urządzenia były zawsze wyłączane. Jeżeli będą one przechodziły tylko w stan uśpienia to w dalszym ciągu będą one pochłaniały dużą ilość prądu.

Urządzenia

Takim przykładem mogą być niektóre telewizory, która nie wyłączają się, ale przechodzą w stan czuwania. Tylko po to, aby w razie potrzeby uruchomić się ponownie w bardzo szybki sposób. Podobnie jest też z komputerami – nie powinniśmy ich hibernować, ale po prostu wyłączać. Być może czas ponownego włączenia się będzie dłuższy, ale przynajmniej będziemy mogli zaoszczędzić całkiem sporo prądu w skali miesiąca. Pamiętajmy też, aby odłączyć z sieci wszystkie nieużywane aktualnie urządzenia np. ładowarki do telefonów czy laptopa. Pomimo tego, że urządzenie nie będzie podłączone to mogą one zużywać energię elektryczną, która po prostu będzie się w tym wypadku marnowała. Podobnie jest w przypadku migających diod, które są niemal na każdym elektronicznym urządzeniu. One też potrafią zużyć całkiem sporo prądu!

Moc bierna

Wszystkie urządzenie elektroniczne pobierają dużo prądu (sxc.hu)

Wszystkie urządzenie elektroniczne pobierają dużo prądu (sxc.hu)

W tej kwestii nie powinniśmy jednak szczególnie przesadzać, bo pilnowanie migających diod może być naprawdę bardzo frustrujące. Zamiast tego warto jest się skupić na takich rzeczach jak kondensatory mocy biernej, które potrafią ograniczyć ilość energii elektrycznej, która marnuje się w naszych instalacjach. Stosowane są szczególnie w miejscach, gdzie zużycie prądu jest ogromne, czyli w przemyśle, ale można również pokusić się o zastosowanie podobnego rozwiązania w domu prywatnym. Po tych wszystkich zabiegach z całą pewnością uda się nam zauważyć całkiem sporą różnicę w wysokości rachunków. Oczywiście będą one mniejsze, a my bardziej zadowoleni.

Warto zajrzeć również na: