Nowoczesne drukarki 3D

Nowoczesne drukarki 3D

23 stycznia 2015 Wyłącz przez Maks

Drukarki 3D stają się coraz powszechniejsze. Na razie nie możemy sobie pozwolić na ich wykorzystanie do celów domowych, ale z powodzeniem są używane są w zastosowaniach przemysłowym, w medycynie oraz w budownictwie. Za ich pośrednictwem możliwe jest tworzenie skomplikowanych obiektów przestrzenny i to w bardzo łatwy sposób. Nic więc dziwnego, że tak wiele różnych branż zainteresowało się tym wynalazkiem. Ma on ogromny potencjał, który z całą pewnością nie zostanie przez długi czas wyczerpany. Pojawiać się będą coraz doskonalsze wersje, które umożliwią wygodniejsze korzystanie z ich możliwości. Być może za niedługo będą one tak intuicyjne, że będą mogły znaleźć miejsce również na domowym biurku – podobnie jak to robi zwykła drukarka. W obecnych czasach wykorzystywane są one do wielu celów, z mniejszym bądź większym powodzeniem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy jako filament wykorzystywać niemal każdy znany materiał. Pozwala to więc na zróżnicowanie wyrobów i nadanie im innych właściwości fizycznych.

Drukowanie w 3D

Coraz częściej możemy się spotkać z tym, że drukarki 3D wykorzystywane są w przemyśle. Dzięki nim można szybko wytworzyć elementy zapasowe, które normalnie musielibyśmy sprowadzać z zagranicznych magazynów producentów. W prosty sposób możemy temu zaradzić dzięki wydrukowi w trójwymiarze. Ma to zastosowanie także w innych sytuacjach, bo ich możliwości są w zasadzie ograniczone tylko wymiarami urządzenia (standardowo kilkadziesiąt centymetrów obszaru roboczego). Znajdują one zastosowanie również w medycynie, gdzie podejmuje się próbę wydrukowania ludzkich tkanek za ich pomocą. Jeżeli stałoby się to możliwe to świat medycyny posunąłby się naprawdę mocno do przodu. Możliwe byłoby ratowanie ludzi znacznie częściej niż ma to miejsce dzisiaj.

Nowoczesne technologie

Przy wykorzystaniu wydruku 3D możemy tworzyć własne obiekty za pośrednictwem domowego komputera (sxc.hu)

Przy wykorzystaniu wydruku 3D możemy tworzyć własne obiekty za pośrednictwem domowego komputera (sxc.hu)

Zasada działania takich urządzeń jest niezwykle prosta. Jeżeli chcemy wydrukować dany obiekt to najpierw musimy utworzyć w tym celu model w 3D. Następnie konieczne jest podzielenie go na poszczególne warstwy, które tak naprawdę są później drukowane. W momencie, gdy urządzenie otrzyma przygotowany model to zaczyna odtwarzać go warstwa, po warstwie. Po pewnym czasie całość jest gotowa, a my możemy skorzystać z wytworzonego w ten sposób elementu. Nie jest to więc nic skomplikowanego, ale ze względu na dużą precyzję mamy możliwość wytworzenia niemal wszystkiego, o czym pomyślimy.

Warto zajrzeć również na: