Nowoczesne domy naszpikowane elektroniką użytkową

Nowoczesne domy naszpikowane elektroniką użytkową

13 lipca 2016 Wyłączone przez Marta

Rozwój technologiczny widoczny jest na każdym kroku i przy każdej możliwej okazji. Technika zakrada się wszędzie, nawet do budownictwa. Wiele nowoczesnych domów wyposażanych jest w automatyczne systemy pozwalające na sterowanie instalacjami czy oświetleniem. W ten sposób można zapewnić sobie zdecydowanie większy komfort zamieszkania. Dodatkowo domy buduje się w technologii pasywnej, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić dość spore ilości pieniędzy np. na ogrzewanie. Możliwości jest naprawdę sporo – warto jest się na nie decydować, bo za kilka lat domy będą budowane wyłącznie w taki sposób. Będzie się odchodziło od typowych budynków, które są znane z każdego miasta w Polsce. Przede wszystkim kładzie się nacisk na ekologię stosowanych rozwiązań. Ludziom zależy na tym, aby nie marnować niepotrzebnie energii, której pozyskiwanie nie jest obojętnie dla środowiska naturalnego. Dlatego pewne systemy są w stanie ograniczyć zużycie prądu, a przede wszystkim przełożyć się na poczucie wygody dla domowników.

Automatyczne systemy oświetleniowe

Inteligentne domy są wyposażane w automatyczne systemy oświetleniowe. Można je dowolnie programować więc możliwości tak naprawdę są nieograniczone. Ciekawym wykorzystaniem jest oświetlenie zewnętrzne, które będzie rozjaśniało pojazd. Wychodząc po zmroku w domu nie będziemy musieli pokonywać drogi do garażu na oślep, bo ta zostanie automatycznie oświetlona. Na podstawie ruchu możliwe jet wykrycie obecności człowieka i zapalenie światła. Jeżeli wsiądziemy do samochodu i znikniemy z pola widzenia czujnika to światło zostanie automatycznie zgaszone. W ten sposób zużycie prądu będzie niewielkie, a zapewnimy sobie w ten sposób komfort i bezpieczeństwo. W dowolnym momencie jesteśmy w stanie włączyć światło na stałe lub przeciwnie – zupełnie wyłączyć. Podobne rozwiązania można zastosować wewnątrz domu. W takim przypadku będziemy mogli panować nad pozostawionym światłem, gdy nikogo nie ma w pokoju. Pewnie nie raz zdarzało się nam zasnąć, gdy połowa pomieszczeń w domu była oświetlona przez całą noc. Jest to niepotrzebna strata energii, którą należy wyeliminować.

Ekologiczny dom pasywny (sxc.hu)

Ekologiczny dom pasywny (sxc.hu)

Sterowanie mikroklimatem

Można to zrobić właśnie za pomocą inteligentnych systemów. Możemy tak zaprogramować system, że jeżeli nie będzie wykrywana żadna osoba w pomieszczeniu to światło będzie automatycznie gasło na przykład po kilku minutach. Dlaczego nie od razu? Głównie dlatego, że ktoś może wyjść tylko na chwilę i wrócić. Więcej energii marnuje się na zapalanie światła niż ciągle świecenie więc lepiej jest odczekać chwilę zanim światło zostanie wyłączone. Takie rozwiązania można zastosować również do ogrzewania. Sterowanie temperaturą w domu jest bardzo wygodne i pozwala na utrzymanie podobnych warunków klimatycznych przez cały czas. Korzystając z rozwiązań domów pasywnych jesteśmy w stanie zmniejszyć przepuszczalność ścian i zminimalizować wyciek ciepłego powietrza. Dzięki temu nie będziemy mieli wielkich strat energii, a koszty ogrzewania znacznie zmaleją.

Warto zajrzeć również na: