Niszczenie i archiwizacja poufnych danych.

Niszczenie i archiwizacja poufnych danych.

4 września 2014 Wyłącz przez Maks

Każda osoba korzysta z usług różnego rodzaju biur czy urzędów. Są to instytucje, które pozwalają nam na załatwianie wielu spraw, które dotyczą spraw cywilnych, administracyjnych, podatkowych czy ubezpieczeniowych. Uczęszczając do nich mamy pewność, że wszystkie dostarczane tam dokumenty będą bezpieczne i nigdy nie zostaną przeczytane przez osoby trzecie. W przypadku, gdy taki dokument znajduje się w danej instytucji to zazwyczaj nie ma z tym problemów. Znacznie gorzej jest w przypadku, gdy upłynie 10 lat koniecznego okresu składowania takich dokumentów. Wtedy większość osób stara się pozbyć zalegających papierów i zwyczajnie je wyrzuca. Jest to jednak niedopuszczalne. W ten sposób mogą trafić w niepowołane ręce. Istnieje wiele osób, które zarabiają poprzez zbieranie makulatury. Mogą znaleźć dokumenty i wykorzystać je do własnych celów.

Niszczenie dokumentów

Wszystkie dokumenty powinny zostać zniszczone lub zarchiwizowane. Tylko w taki sposób mamy pewność, że wszystko zostanie zabezpieczone tak, jak tego byśmy chcieli. Do tego celu może posłużyć zwykła niszczarka biurowa – jest to rozwiązanie, które jest rzadko stosowane, ponieważ nie daje tak dużej ochrony jak można by było się spodziewać. Obecnie częściej korzysta się z usług firm, które zapewniają komisyjne i protokolarne niszczenie dokumentów. Często w swojej ofercie posiadają także takie możliwości jak archiwizacja dokumentów – w przypadku, gdy nie chcemy pozbywać się tych danych, ale potrzebne jest nam miejsce w zakładowym archiwum. Takie firmy gwarantują, że zniszczone dokumenty nie ujrzą światła dziennego i w żaden sposób nie będą mogły zostać przechwycone przez niepowołane osoby. Jest to rozwiązanie wygodne, które sprawia, że nie musimy przejmować się tym, że ktoś pozwie nas o to, że nie zadbaliśmy o zagwarantowanie poufności takich danych.

Dane na nośnikach cyfrowych

Niszczenie dokumentów w standardowy sposób jest uciążliwe /sxc.hu

Niszczenie dokumentów w standardowy sposób jest uciążliwe /sxc.hu

Problem jest to, że w dzisiejszych czasach większość dokumentów oraz danych przechowuje się na dyskach twardych. Zniszczenie danych z takiego nośnika jest znacznie trudniejsze. Osoby, które nie znają się na komputerach uważają, że wystarczy dany plik usunąć. Inni, że formatowanie dysków jest skutecznym sposobem na pozbycie się informacji z takiego dysku. Prawda jest taka, że skuteczne okazują się dopiero fale elektromagnetyczne – w ten sposób możliwe jest zniszczenie 100% danych, które znajdowały się na dysku magnetycznym. Taki dysk zazwyczaj niszczy się mechanicznie, aby mieć pewność, że nikt nie będzie w stanie odczytać zawartych tam danych. Do tego wykorzystywane są specjalne pracy, które rozdrabniają dysk na części.

Warto zajrzeć również na: