Niebezpieczna praca przy prądzie

Niebezpieczna praca przy prądzie

16 lipca 2015 Wyłącz przez Maks

Wiele zawodów technicznych niesie ze sobą pewne ryzyko, które może narazić pracownika na utratę zdrowia lub nawet życia. Z całą pewnością praca z prądem elektrycznym zalicza się do takich czynników niebezpiecznych. Dlatego jeżeli mamy w domu do wykonania jakieś naprawy, które są związane z tą branżą to powinniśmy raczej zadzwonić po specjalistę niż próbować robić coś na własną rękę. Większość osób jest na tyle przezornych, że wyłączy wcześniej prąd zanim zacznie coś naprawiać, ale nie jest to gwarancją na to, że nic się nam nie stanie. Przede wszystkim możemy dokonać błędnie naprawy i wystąpi przebicie. Osoba, która będzie chciała skorzystać z tego przedmiotu, który naprawialiśmy zostanie porażona prądem o dużym natężeniu. Może to doprowadzić do śmierci albo poważnego porażenia, które będzie miało wpływ na cały organizm. Jeżeli nie chcemy do tego dopuścić to powinniśmy postępować rozsądnie i nie zabierać się za coś, o czym nie mamy pojęcia.

Niebezpieczeństwo

Praca z prądem jest niebezpieczna również dla osób, które mają odpowiednie doświadczenie i wiedzą jak przy nim majstrować. Wymagane jest posiadanie specjalnych uprawnień, które nadawane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Posiadanie takiego certyfikatu jest konieczne, aby znaleźć pracę na stanowisku elektryka w jakimkolwiek zakładzie przemysłowych lub też innej branży. Bez tego zatrudnianie ludzi na tym stanowisku jest niedozwolone i może zakończyć się ogromnym mandatem podczas inspekcji warunków pracy w danym zakładzie. Nie wystarczy posiadać uprawnienia, bo ważnym elementem jest również to, aby posiadać też odpowiednia grupę, bo są one podzielone na różne poziomy w zależności od napięcia z jakim się pracuje.

Zagrożenie

Wysokie napięcie jest śmiertelnie niebezpieczne (sxc.hu)

Wysokie napięcie jest śmiertelnie niebezpieczne (sxc.hu)

Do pracy z prądem jest przeprowadzanie takich badań jak przeglądy elektryczne Poznań. Wiele razy zdarzyło się, że to właśnie ich brak był powodem tego, że doszło do wypadku. Jeżeli zależy nam na tym, aby wszystko odbywało się we właściwy sposób to pamiętajmy, że nie bez powodu posiadają one różne dopuszczenia do użytkowania i są serwisowane co pewien czas. Urządzenia muszą być na tyle bezpieczne, żeby podczas wykonywania rutynowego pomiaru nie doszło do przebicia i porażenia pracownika. Takie coś mogłoby doprowadzić do poważnych szkód i nawet do śmierci. Zachowajmy rozsądek, bo to jest w stanie zmienić naprawdę wiele.

Warto zajrzeć również na: