najtrudniejsze plamy

najtrudniejsze plamy

5 stycznia 2016 Wyłącz przez Piotr

Dywany to jedne z tych rzeczy, które doskonale uzupełniają aranżację naszego mieszkania. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na nieco odmienny styl w przypadku dywanów nie będzie problemu, by zdobyć kawałek materiału w konkretnym stylu. Oczywiście nie zawsze wykładziny dywanowe są mile widziane w aranżacji naszego wnętrza. Nie chodzi tutaj jedynie o estetykę czy brak wyboru w kolorach czy materiale z którego będzie wykonany nasz dywan, ale problem z utrzymaniem czystości.

Oprócz tradycyjnego odkurzania raz w tygodniu, dywan powinien być czyszczona, nie tylko po świeżej plamie, ale również profilaktycznie. Pomimo tego, że odchodzi się już od trzepania dywanów powinniśmy postarać się by co najmniej raz na kwartał porządnie wytrzepać dywan. Jest to bardzo ważna czynność jeśli chcemy utrzymać nasz dywan w czystości. Szczególnie istotne jest to dla tych, którzy chorują na alergię, a roztocza, których najwięcej znajduję się właśnie w dywanie są ich największymi wrogami.  Dzięki regularnemu trzepaniu dywanów pozbędziemy się niechcianego kurzu. Bardzo dobrą metodą jest trzepanie dywanów na śniegu, jednakże musi być on suchy. Wtedy kładziemy dywan włosiem do śniegu i trzepiemy, dzięki czemu kurz zostanie na śniegu.

Oprócz tradycyjnego czyszczenia dywanów czyli odkurzania, trzepania i czyszczenia czy tez inaczej mówiąc prania dywanów powinniśmy również pamiętać o plamach, które uznaje się za najtrudniejsze do zlikwidowania. Do takich plam należą m.in.:

  1. Plamy po jagodach lub aronii. To bardzo silny barwnik, który bardzo rzadko nadaje się do usunięcia.
  2. Plamy po winie. To bardzo częsty problem wielu osób. Nie raz, gdy przychodzą znajomi zdarza się wylać czerwone wino na nowy dywan. To również plam zaliczana do tych trudniejszych w usunięciu.

    sxc.hu

    sxc.hu

  3. Plamy po trawie. Zielone smugi na dywanie to bardzo częsty problem, szczególnie jeśli nasze dzieci uwielbiają bawić się na dworze.
  4. Podobnym problemem są plamy błota, chociaż są łatwiejsze do usunięcia, często zdarza się, że zostają po nich ślady.
  5. Ostatnią z trudniejszych do usunięcia plam są plamy po wosku. Te ostatnie jednak najłatwiej jest usunąć przy użyciu gazety oraz żelazka.

Warto zajrzeć również na: