Na czym polega wzorcowanie?

Na czym polega wzorcowanie?

12 marca 2020 Wyłącz przez Daniel

Istnieje cała gama narzędzi pomiarowych, które są bardzo ważne we wielu dziedzinach życia. Takie narzędzia muszą być poddane regularnym konserwacjom, aby działały w prawidłowy sposób. Jednym z takich działań jest wzorcowanie. Na czym ono polega i jaki jest jego cel?

Czym jest wzorcowanie?

Wzorcowanie jest również nazywane kalibracją i wykonywane jest aby zmierzyć relację między wartościami zmierzonymi przez przyrząd pomiarowy a wartością rzeczywistą, która jest fizyczną jednostką miary. Jeśli przyrząd pomiarowy spełni wymagania wzorcowania to dostaje certyfikat wzorcowania, co daje nam pewność że ich wskazania są właściwe i bliskie rzeczywistych wartości. Po co w ogóle przeprowadza się wzorcowanie?

Po co się wzorcuje?

W wielu branżach korzysta się z przyrządów pomiarowych, czasami muszą być bardzo dokładne. Z tego powodu kontrola jakości w wielu zakładach wymaga odpowiedniego certyfikatu wzorcowania, aby mieć pewność że dany przyrząd pomiarowy jest wystarczająco dokładny. Jest też niezbędne w celu legalizacji przyrządów pomiarowych jeśli chcemy prowadzić ich sprzedaż. Wzorcowanie jest niezbędną czynnością przed wprowadzeniem urządzenia pomiarowego na rynek.

Warto zajrzeć również na: